Dünya

PKK'lı teröristler örgütten kaçıp peşmerge mi oldu?

Irak'ın Musul kentinde terör örgütü PKK üyesi 51 kişinin örgütten ayrılarak peşmerge güçlerine katıldığı iddia edildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Terör örgütü PKK, Irak'ın kuzeyinde bir süredir terör eylemlerini arttırıyordu.

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde, 51 terör örgütü PKK mensubunun örgütten ayrıldığı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine katıldığı iddia edildi

AA'nın Erbil merkezli "Kurdistan 24" yayın kuruluşundan aktardığı habere göre, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Sorumlusu Aşti Koçer'in konuya ilişkin açıklamalarına yer verildi.

Koçer, Sincar Dağı'nda terör örgütü PKK'nın 51 mensubunun örgütten ayrıldığını ve Sincar Peşmerge Komutanlığı ile ilişkiye geçtiğini söyledi.

Habere göre, terör örgütü saflarını terk eden 51 PKK mensubu Peşmerge güçlerine katıldı.

IKBY'DEN HENÜZ AÇIKLAMA GELMEDİ

Konuya ilişkin IKBY hükümetinden ise bir açıklama yapılmadı.

Terör örgütü PKK, Irak hükümeti ile IKBY arasında 9 Ekim 2020'de imzalanan ve Sincar'daki PKK varlığını sonlandırması öngörülen anlaşma sonrası IKBY'deki terör eylemlerini artırdı.

Sincar Anlaşması'ndan rahatsız olan PKK'nın, işgal ettiği bölgelerde oluşturduğu istikrarsızlığı terör eylemleriyle Irak'ın kuzeyine yaymaya ve dikkatleri Sincar'dan uzaklaştırmaya çalıştığı gözlemleniyor.

IKBY'de yüzlerce köyü işgali altında tuttuğu, barışçıl protestoları şiddete teşvik ettiği ve diplomatik misyonları hedef aldığı belirtilen PKK'nın, Sincar Anlaşması sonrası Peşmerge, polis, memur ve sivillere yönelik artan saldırıları dikkati çekiyor.