Yaşam |

Pirosi aşireti düğünlere ayar çekti: Altını erkek belirleyecek, gelin kuaföre gitmeyecek!

Gösterişli düğün gelenekleri gençlerin evlenmesinin önünde güçlük oluşturunca harekete geçildi. Hakkari'de bir araya gelen Pirosi aşireti, aşiret düğünlerine ilişkin birtakım kararlar aldı. Bu karalara göre, gelin kuaföre gitmeyecek, altın miktarını erkek tarafı belirleyecek, tatlı götürülmeyecek.

Artık düğünler ve gerek öncesindeki gerekse sonrasındaki adetler büyük ölçüde sadeleştiriliyor.

Düğünlere gün kısıtlaması getiren Pirosi aşireti, şehir dışındaki düğünler içinse damat tarafına hediye gönderildiği takdirde gönderen kişinin düğüne katılmış sayacağına ilişkin karar aldı.

ABARTILI DÜĞÜNLER SONRASI HAREKETE GEÇTİLER

Bölgede bulunan Pirosi aşireti, düğünlerdeki birçok abartılı masrafın kaldırılması konusunda verdikleri kararlarla anlaşma sağladılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde, aşiretlerin yaptığı abartılı düğünler nedeniyle gençler evlenmekte zorluk çekerken Hakkari’de yer alan Pirosi aşireti aldığı kararla bunun önüne geçti.

 

GELİN KUAFÖRE GİTMEYECEK, GELİNLİK GİYMESE DE OLUR

Aşiret adına Mustafa Ölmez (Hacı Muhammed oğlu), Hacı Muhammed Akdoğan (Taha oğlu), Hacı İmam Sedik Akdoğan, İmam İsmail Yiğit, Hacı Hüseyin Akdoğan (İmam Ali’nin oğlu) imzasıyla alınan kararlar şu şekilde:

“ - Düğünlerimiz bir gün olacak. Kına aile içi yapılacak.

Gelin kuaföre gitmeyecek, istenirse kuaför eve getirilecek. Gelinlik isteğe bağlı olacak.

DAMAT TATLI VE PARA GÖTÜRMEYECEK

Damat tarafından sandık ve sandık içi olarak sayılan para götürülmeyecek. Gelin tarafından böyle bir talepte bulunulmayacak.

Damat tarafından hediyeler istenmeyecek. Gelin tarafından getirilen seccade, çorap ve kese gibi hediyeler dağıtılmayacak.

Damat tarafından nişan ve kına törenlerinde dağıtılan kek ve meyve suyu dağıtılmayacak, baklava veya başka tatlı götürülmeyecek.

 

ALTIN MİKTARINI ERKEK TARAFI BELİRLEYECEK

Kız düğünlerinde sadece yakın akraba davet edilecek.

Gelin adayının ziyaretleri sadece aile içi olacak. Çeyiz dizme etkinliğine hediyeler götürülmeyecek.

Şehir dışındaki uzak mesafe düğünlerine katılım zorunlu olmayacak. Damadın hediyesi gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacak.

Kız tarafı altın konusunda herhangi bir miktar belirlenmeyecek. Damat tarafından getirilen altın miktarına itiraz edilmeyecek.”