Petrol üretim kısıntısı sürecek!

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'e üye ülkeler ile OPEC dışı bazı petrol ihracatçısı ülkeler kesintinin 1 ay daha devamından yana karar aldı. Buna göre, nisan ayında alınan günlük 9.7 milyon varillik petrol kesintisi kararı temmuz ayının sonuna kadar sürecek.

OPEC'in video konferans aracılığıyla düzenlediği 179. Toplantısı ve toplam 23 ülkeden oluşan OPEC grubunun düzenlediği 11. Bakanlar Toplantısı tamamlandı.

Toplantıdan, OPEC üye ülkelerinin nisan ayında alınan ve 1 Mayıs-30 Haziran arasında uygulanan günlük 9,7 milyon varillik petrol kesintisi anlaşmasının 30 Temmuz'a kadar uzatılması yönendi kararı çıktı.

OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, yaptığı açıklamada, OPEC ülkelerinin 9 ve 12 Nisan tarihlerinde yaptığı petrol kesintisi anlaşmasının önemini belirterek, OPEC grubunun küresel petrol piyasasını dengeleyici ve istikrar sağlayıcı önemli bir mekanizma olduğunu söyledi.

OPEC'ten yapılan açıklamada ise, üye ülkelerin mayısta petrol üretimlerini düşürmeleri ve dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı karantina önlemlerinin gevşetilmesiyle ekonomik faaliyetlerin arttığına işaret edilerek, bunların petrol piyasasında istikrar sağladığı ifade edildi.

Ancak, küresel petrol talebinin bu yıl geçen seneye göre günlük 9 milyon varil düşüş kaydetmesinin beklendiğine yer verilirken, piyasadaki toparlanmanın OPEC ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin taahhüt ve çabalarına bağlı olduğu vurgulandı.

Mayıs ve haziranda kesinti miktarlarının üzerinde üretim yapan OPEC ülkelerinin bu durumu telafi edebilmek için temmuz, ağustos ve eylül aylarında ek kesinti yapmayı kabul ettiği de açıklandı.

OPEC'in bir sonraki olağan toplantısı 30 Kasım'da, OPEC ülkelerinin toplantısı ise 1 Aralık'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilecek.

OPEC ve OPEC dışı üye ülkelerin petrol üretim kesintisi miktarlarını yakından takip eden Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) de 18 Haziran'dan başlayarak Aralık 2020'ye kadar her ay düzenli olarak toplantı gerçekleştirecek.

Petrol üretim kısıntısı sürecek! ile ilgili etiketler petrol kesinti opec