Dünya

"Peşmerge Güçleri" ABD bütçesine girdi!

ABD Temsilciler Meclisi, 2019 askeri bütçe yasa tasarısına Peşmerge Güçleri’nin ismini ekledi.

ABD Temsilciler Meclisi, Ulusal Savunma Yetkilendirme yasası olarak bilinen ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesine ilişkin Peşmerge Güçleri’ne 2019 yılında 290 milyon dolar yardım verilmesini de içeren yasa tasarısına Peşmerge Güçleri’nin ismini ekledi.

Tasarı, Irak’a verilecek 850 milyon dolarlık askeri yardımın 290 milyon dolarının Peşmerge Güçleri’ne verilmesini öngörüyor.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakın Rudaw’ın haberine göre ABD Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosu tarafından hazırlanan tasarıda, Peşmerge Güçleri’nin DAEŞ’in tamamen ortadan kaldırılması ve yenilgiye uğratılmasında öncülüğünü ABD’nin yaptığı Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne önemli bir destek sunduğu ve sunmaya devam ettiği belirtildi

Tasarıda, DAEŞ’in ortadan kaldırılmasına yönelik Peşmerge Güçleri’nin Irak ordusu ve Uluslararası Koalisyon Güçlerine etkili bir destek vermesi için ABD’nin Peşmerge Güçleri’ni desteklemeye devam etmesi gerektiği ifade edildi.

Şubat ayında hazırlanan ABD 2019 askeri bütçe yasa tasarısına Peşmerge Güçleri’nin ismi yer almamıştı.

Üzerinde düzeltmeler yapılan tasarıya Peşmerge Güçleri’nin ismi eklenerek, Irak’a verilecek 850 milyon dolarlık askeri yardımın 290 milyon dolarının Peşmerge Güçleri’ne verilmesi kararlaştırıldı.

ABD, Peşmerge Güçleri’ne 2017 yılında 415 milyon dolar, 2018 yılında ise 365 milyon dolar yardımda bulunmuştu.

Günün Videosu
Küresel ısınma ve iklim krizinin yol açtığı çevre felaketleri dünya genelinde peş peşe yaşanmaya devam ediyor. Almanya'dan sonra şimdi de Çin sele teslim oldu. Çin'in Henan eyaletinde sağanağın yol açtığı sel nedeniyle en az 12 kişi yaşamını yitirdi, 100 binin üzerindeki kişi de tahliye edildi. Felaketin yaşandığı bölgeden gelen görüntüler içler acısı. Sel sularına kapılan bir kişiyi kurtarmak isterken sele kapılan adamın yürek yakan görüntüsü izleyenlere adeta dehşeti yaşattı.