Pelin Akil geri adım atmadı! Kendisine hakaret eden takipçisinin cezalandırılmasını istedi

2016 yılında evlendiği meslektaşı Anıl Altan ile mutlu bir evlilik sürdüren ve bu evlilikten Alin ile Lina adında iki kız çocuğunu bulunan 36 yaşındaki oyuncu Pelin Akil, kendisine sosyal medyadan karet içerikli mesaj gönderen kişiyi affetmedi. Soluğu savcılıkta alan Pelin Akil, “Yargılama yapılmıyor ya da suç işleyenin yanına kâr kalıyor algısı yerleşirse bu suçlar devam eder” dedi.

Oyuncu Pelin Akil Altan, sosyal medyadan kendisine hakaret içerikli mesaj gönderen takipçisinin yargılandığı davada önceki gün müşteki sıfatıyla ifade verdi.

Sosyal medyadaki suçlara ilişkin caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Akil, "Sosyal medya kullanımı çoğaldıkça bu tarz hakaretler sıklaştı. Bu suçlardan dolayı yargılama yapılmıyor ya da yargılama sonunda suç işleyenin yanına kâr kalıyor duygusu toplumda yerleşirse bu suçlar her gün işlenmeye devam edecektir" diye konuştu.

TARAFLAR UZLAŞAMADI

Habip B. isimli kullanıcı, Pelin Akil'in geçtiğimiz yıl 20 Mart'ta yaptığı paylaşımına, "Ulan ne kadar malsınız..." diyerek hakaretler içeren bir mesaj gönderdi.

Altan'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada hesabın kendisine ait olduğunu söyleyen Habip B'nin suç işlediğini belirten savcılık, tarafların uzlaşmadığını kaydetti.

Takipçi hakkında "sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret" suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.


SANIK MESAJI KENDİ GÖRMEDİĞİNİ SAVUNDU

Sabah Gazetesi'nden Arzu Kaya'nın haberine göre; Açılan davayı İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi kabul etti. Oyuncu Pelin Akil avukatı aracılığıyla yazılı şikayet dilekçesi verdi.

Sanık Habib B'nin "Mesajı ben göndermedim" savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu belirtilen dilekçede, "Günümüzde sosyal medya kullanımı çoğaldıkça bu tarz hakaretler sıkça karşılaşılan bir durum olarak göze çarpıyor. Ceza hukukunun caydırıcılık özelliği bu noktada devreye girmezse, bu suçlardan dolayı yargılama yapılmıyor ya da yargılama sonunda suç işleyenin yanına kar kalıyor duygusu toplumda yerleşirse bu suçlar her gün işlenmeye devam edecektir" vurgusu yapıldı.

Akil'in şikâyetinin devam ettiği kaydedilen dilekçede sanığa üst sınırdan ceza verilmesi talep edildi.

Pelin Akil geri adım atmadı! Kendisine hakaret eden takipçisinin cezalandırılmasını istedi

 

 

Pelin Akil geri adım atmadı! Kendisine hakaret eden takipçisinin cezalandırılmasını istedi ile ilgili etiketler Pelin Akil Savcılık soruşturma mahkeme dava Sosyal Medya hakaret