Parasını çekemeyince bankadaki müşterileri rehin aldı! Kriz saatler sonra sona erdi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta hesabındaki 200 bin dolar parayı çekemeyen şahıs, 5'i banka çalışanı 6 kişiyi silahla rehin almıştı. Bankadaki parasının 35 bin dolarlık kısmının ödenmesini kabul eden şahıs, saatler sonra güvenlik güçlerine teslim oldu.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 42 yaşındaki Bassam al-Sheikh Hussein, bir bidon benzin ve silahla Hamra semtindeki Federal Banka şubesine gelerek banka hesabında bulunan yaklaşık 200 bin doları çekmek istemiş, olumsuz yanıt alınca ise 5’i banka çalışanı olmak üzere toplam 6 kişiyi rehin almıştı.

Saatler süren rehine krizinin ardından Hussein, bankadaki parasının 35 bin dolarlık kısmının ödenmesini kabul ederek teslim olurken, olayda kimsenin yaralanmadığı belirtildi. Güvenlik güçleri tarafından bankadan dışarı çıkarılan silahlı şahıs, olay sırasında dışarıda toplanan kalabalığa el salladı. Rehine krizi sırasında ise bankanın önünde toplanan kalabalık ise "Kahrolsun bankaların yönetimi" ve “Bassam sen bir kahramansın” sloganları attı.

Parasını çekemeyince bankadaki müşterileri rehin aldı! Kriz saatler sonra sona erdi

BABASININ TEDAVİ MASRAFLARI İÇİN PARASINI ÇEKMEK İSTEMİŞ

Hussein’in banka çalışanı tarafından para çekme talebi reddedilince, yakınlarının hastanede olduğunu bağırmaya başladığı ve ardından silahını çıkardığı belirtilmişti. Saldırganın olay yerinde olan kardeşi Atef al-Sheikh Hussein medyaya yaptığı açıklamada, kardeşinin babasının tıbbi masraflarını ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için parasını çekmek istediğini ifade etmişti. Hussein’in babasının hastanede olduğu ve tedavi masrafının 50 bin dolar tuttuğu aktarıldı.

EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE PARA ÇEKME İŞLEMLERİ SINIRLANDIRILMIŞTI

Ekonomik krizin 2019’dan bu yana sürdüğü Lübnan'da bankalardan para çekme işlemlerine kısıtlama getirilmişti. Bankalar, hastane bakımı da dahil olmak üzere insani vakalar için istisnalar yaptıklarını öne sürerken, mudiler ve temsilcileri bu muafiyetlerin nadiren uygulandığını ifade etti.

Parasını çekemeyince bankadaki müşterileri rehin aldı! Kriz saatler sonra sona erdi ile ilgili etiketler lübnan Bassam al-Sheikh Hussein rehine krizi banka

Sitene Ekle