Pakistan eski Başbakanı Han, halka seslendi: Vicdanları satın alınmış!

ABD tarafından gönderilen bir tehdit mektubunun ardından gerçekleşen şüpheli güvensizlik oylaması ile görev süresini henüz tamamlamışken koltuğundan edilen Pakistan'ın seçilmiş eski lideri İmran Han, destekçilerine seslendi. mevcut hükümeti 'İthal hükümet' olarak niteleyen İmran Han, bu kişilere yönelik 'Vicdanlarınız satın alınmış!' dedi. Erken seçim çağrısını yineledi. Seçimler normalde 2023'te gerçekleşecek.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, hükümete yönelik erken seçim çağrısını yineledi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri İmran Han, Peşaver ve Karaçi mitinglerinin ardından Lahor’da destekçilerine seslendi.

'VİCDANLARINIZ SATIN ALINMIŞ'

Han erken seçim çağrısını yineleyerek, "Hükümeti milletvekillerinin vicdanlarını satın almak ve yabancılarla iş birliği yapmakla" suçladı.

Göreve 2018’de geldiğinde bağımsız bir dış politika hedefi olduğunu vurgulayan Han, bu sebeple kendisine yönelik komplonun gerçekleştirildiğini iddia etti.

Pakistan eski Başbakanı Han, halka seslendi: Vicdanları satın alınmış!

Han, mevcut hükümetin yabancı güçlerin direktiflerine “itaatkar” olduklarını öne sürerek, kendisinin böyle olmadığını ve bu sebeple yabancı güçlerin bundan hoşlanmadığını dile getirdi.

Başbakanlığı döneminde gerçekleştirdiği Rusya ziyaretini savunan Han, Moskova’nın İslamabad’a uluslararası piyasalardan yüzde 30 daha ucuza petrol ürünleri tedarik etmeye hazır olduğunu aktardı.

HAN, ABD'YE YÖNELİK SUÇLAMALARINI SÜRDÜRDÜ

Han, yabancı güçlerin Çin ile ticareti artırmasından da hoşlanmadığını vurgulayarak, "Başbakan Şahbaz Şerif, Pakistan Halk Partisi Eş Başkanı Asıf Ali Zerdari ve İslam Uleması Cemiyeti lideri Mevlana Fazlur Rehman, yabancı komploya tam destek verdi." iddiasında bulundu.

Han, "İthal hükümeti kabul etmeyeceğini" ifade ederek, İslamabad mitingi için destekçilerine çağrıda bulunacağını aktardı.

Öte yandan Han, görevden alınmasında ABD'ye yönelik suçlamalarını da sürdürdü.

LAHOR MİTİNGİ FARKLI ŞEHİRLERDEN CANLI OLARAK TAKİP EDİLDİ

Han'ın Lahor'daki mitingi ülkenin çeşitli şehirlerinde PTI destekçileri tarafından da takip edildi.

Başkent İslamabad'daki Fatma Cinnah Parkı'nda yüzlerce kişi, Han'ın Lahor mitingini hazırlanan dev ekrandan izledi.

Pakistan eski Başbakanı Han, halka seslendi: Vicdanları satın alınmış! - Resim : 2

Burada toplanan eski Başbakan Han'ın destekçileri, PTI liderinin görevden düşürülmesinde rol alan diğer siyasi partilere karşı slogan attı.

İMRAN HAN HÜKÜMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan'da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Pakistan'da parlamentoda 10 Nisan'da yapılan güven oylaması sonucu 174 hayır oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.Eski Pakistan Başbakanı Han, erken seçim çağrısını yineledi
 

SuperHaber

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Pakistan eski Başbakanı Han, halka seslendi: Vicdanları satın alınmış! ile ilgili etiketler İmran Han Pakistan PTI miting vicdanları satın alınmış şahbaz Şerif