Popüler Haberler

ÖTV indirimi 2. el araçları etkiler mi? 2. el araba fiyatları düşecek mi?

Resmi Gazete’nin son sayısında yayınlanan habere göre, sıfır otomobil satışlarında uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında değişiklik kararı alındı. Sıfır araçlar için gelen ÖTV indirimi müjdesinin ardından vatandaşlar, 2. el araçlarda da ÖTV indirimi olup olmayacağını büyük bir merakla araştırmaya başladı. Ayrıntılar haberimizde...

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi kararıyla, fiyatı 92 bin lirayı aşmayan otomobiller için ÖTV yüzde 45 olarak belirlendi. Resmi Gazete'de yayınlanan bu kararın ardından sıfır araç fiyatlarında düşüş gözlemlendi. ÖTV indirimi konusunda verilen bu bilgilerin ardından ÖTV indirimden 2. el araçların durumu da merak edilmeye başlandı.

İŞTE YENİ ORANLAR

Resmi Gazete'de yer alan oranlara göre, 1600 cm3 silindir hacmine kadar, yüzde 45 ÖTV dilimindeki matrah limiti 85 bin TL'den 92 bin TL'ye, matrah limiti 85 bin TL'yi aşıp 130 bin TL'yi geçmeyen ve yüzde 50'lik ÖTV limitinde yer alan motorlu araçlarda matrah limiti 92 bin-150 bin TL arasına yükseltildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen, 2000 cm3'ü geçmeyen elektrikli otomobillerde vergi matrahı 85 bin-135 bin TL aralığından 114 bin-170 bin TL aralığına artırıldı. Bu otomobillerde uygulanan yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 80'lik ÖTV dilimleri aynı kaldı.

ÖTV İNDİRİMİNDE 2. EL ARAÇLARIN DURUMU

Alınan karar ışığında, bazı modellerde yüzde 16'ya varan bir fiyat indirimi söz konusu olacak. Örneğin 300 bin liraya satılan bir aracın fiyatı 252 bin liraya düşecek. Elektrikli ve hybrid araç fiyatlarında da 50-60 bin liralık bir düşüş bekleniyor. Bu durum ikinci el piyasasını da doğrudan etkileyecek. Sıfır araç fiyatları düşüşe geçince 2. El araç fiyatları da aşağı çekilmiş olacak.

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANAN ÖTV İNDİRİMİ KARARI

Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda şu ifadeler yer aldı:

"4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede yer alan bazı malların özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden tespiti hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 4760 sayılı Kanunun 12'nci maddesi gereğinde karar verilmiştir.

MADDE 1 – 6/6/2020 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P numaralı mallardan "-Diğerleri" satırı altında yer alan bazı malların özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir."