Gündem

Osman Kavala çağrısı yapan 10 büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı tarafından yok sayılacak

Osman Kavala'nın tahliyesi için büyük tepki çeken bir bildiri yayınlayan 10 ülkenin büyükelçisine, Türkiye'deki diplomatik ilişkilerinde yaptırım uygulanacak. Büyükelçilerin randevu talepleri karşılanmayacak ve 10 büyükelçi, önlemler yeterli gelmezse "persona non grata" (istenmeyen adam) ilan edilecek.

Osman Kavala'nın serbest bırakılması için geçtiğimiz günlerde bildiri yayınlayan ABD öncülüğündeki 10 ülke, büyük tepki çekmişti.

10 BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçiliklerinin yer aldığı listede yayınlanan bildiriye, Türkiye'deki siyasi kademelerden çok sert tepki gösterilmişti. Ayrıca bildiride bulunan ülkelerin Ankara'daki büyükelçilikleri, kısa sürede Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEPKİ VERMİŞTİ

Afrika dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala'yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz." ifadelerini kullanmıştı.

ZORLAYICI DİPLOMASİ UYGULANABİLİR

Yeni Şafak'ın edindiği bilgilere göre, bildiriyi ele alan ülkelerin büyükelçilikleri 'zorlayıcı diplomasi' ile karşılaşacağı öğrenildi. Ayrıca bu büyükelçilerin, bürokratik yavaşlıktan sonra üst düzey görüşme yapamamaları da gündemde olduğu belirtildi. Randevu taleplerinin karşılanmayacağı veya ağırdan alınan büyükelçiler, gerilimi devam ettirmesi halinde yok sayılacağı söylendi.

Alınan önlemler görmezden gelinmeye devam edilirse, tedbirlerin en üst aşaması, Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesini ihlal ile 'bulundukları devletin içişlerine karışan' büyükelçilerin, 'persona non grata (istenmeyen adam) ilan edilmesi yer alıyor.