Gündem |

Ortaokuldaki ders yılı açılış töreninde şaşırtan anlar!

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Esenler Atışalanı Ortaokulu'nda düzenlenen 2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuştu. Prof. Bilgili, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na benzerliğiyle şaşırttı.

Törene, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından devam eden törende, okul korosunca müzik-şiir dinletisi ve folklorik dans gösterisi yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgili, törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın dün "Nesil yetiştirmek, medeniyet inşa etmektir" şeklinde bir mesaj yayımladığını hatırlatarak, MEB'in amacının da nesil yetiştirmek ve medeniyet inşa etmek olduğunu söyledi.

Bunun için de öğrencilerin mutluluğunu esas aldıklarını anlatan Bilgili, "Öğrencilerimizin mutluluğunu nasıl inşa edeceğiz? Başta öğretmenlerimizle, sonra velilerimizle sonra eğitim ortamı dediğimiz okul ortamlarımızda hep birlikte onların iyi yetişmesi, vatanına milletine bağlı fedakar nesil olarak yetiştirmelerini sağlamaya çalışacağız. 15 Temmuz sosyolojik olarak bu ülkede yaşayan insanların zihninde millet ve devlet olmanın, vatan sevmenin, vatan müdafaasının ne anlama geldiğini bir kez daha pekiştirdi. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğrencilerimize vatanın ne demek olduğunu, barışın, özgürlüğün ne demek olduğunu ve bunların kutsal değerler olduğunu öğretiyoruz. 15 Temmuz'dan sonra bu değerleri korumak için gerekirse canımızı feda edebilmeyi de öğretmeye çalışıyoruz. İşte bu hafta tüm Türkiye'de 15 Temmuz ruhunu yaşatmak için bir haftalık program hazırlandı ve öğrencilerimiz 15 Temmuz ruhunu bizatihi öğrenmeye ve yaşamaya çalışacak." diye konuştu.

"Biz bu topraklar için bedel ödedik"

İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da öğretmenlere bazı önerilerde bulunarak, öğrencileri koruyup kollamalarını istedi.

Usta, öğrencilere de ideal ve hedeflerinin olmasını gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Eğer idealiniz veya iddianız yoksa, fırsatın nereden geldiği, rüzgarın nereden estiğinin çok da bir önemi yok. Türkiye artık 21. yüzyılda rol model bir ülke. Uydu olan bir ülke değil, etrafına uydular takan bir ülke. Dolayısıyla sizin çok iddialı olmanız gerekiyor. İddianız ve hedefleriniz olsun. Türkiye'yi ileriye taşıyacak sizlersiniz. Biz bu topraklar için 1071'den beri bedel ödüyoruz, 15 Temmuz'da da ödedik bundan sonra da ödemeye devam edeceğiz. Dolayısıyla biz bu topraklara vatan diyoruz. Bizim için bu vatan toprağı kutsaldır."

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek, 15 Temmuz darbe girişiminin bir ihanet olduğunu dile getirerek, bunun ilk ve son olmayacağını vurguladı.

Jeopolitik önemi büyük bu topraklarda kalındığı müddetçe, yine bu tür girişimlerle karşı karşıya kalınacağını anlatan Yelkenci, "Onun için sevgili öğrencilerimiz, bizim her açıdan, ekonomik açıdan, kültürel açıdan, ahlaki açıdan ve ilmi açıdan güçlü olmamız gerekir ki dünyanın neresinde olursa olsun, hangi milletten olursa olsun, hangi dinden, dilden ve meşrepten olursa olsun haklının yanında haksızın karşısında, zalimin karşısında mazlumun yanında olma prensibini en başa yazmamız gerekiyor. 15 Temmuz kalkışması benzeri günleri atlatabilmemiz için, öğrencilerimize büyük bir tarih şuuru kazandırmamız gerekiyor. Tarih şuuru olmadan böyle bir feraset ortaya çıkmaz." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz gazisi Ali Başkan da törene katıldı. Başkan, 15 Temmuz gecesinde yaşadıklarını anlattı.

Öğrencilere darbeyi anlatan kitapçık

Konuşmaların ardından öğrenciler sınıflara alınırken, protokol heyeti de ilk derse katıldı. Okulun 7-A sınıfındaki derse katılan Ahmet Emre Bilgili, öğrencilere, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz Anısına" adlı kitapçık dağıttı. MEB tarafından hazırlanan kitapçıkla, öğrencilerin 15 Temmuz darbe girişimi hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Öğrenciler, kitapçığın arka kısmında yer alan 15 Temmuz marşını birlikte okudu. Ardından öğrencilere MEB'in hazırladığı, milli mücadele dönemi ve 15 Temmuz'da yaşananların anlatıldığı 7 dakikalık belgesel izletildi.

Kılıçdaroğlu'na benzerliği şaşırttı

190920161410328078446_3.jpg

Bu arada açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili'nin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na benzerliğiyle şaşırttı.