Ortalığı karıştıracak iddia: İsveç'in iade edeceği teröristler Norveç'e mi sığınacak?

Türkiye'nin teröre destek verdiği için NATO'ya üyelik sürecini veto ettiği İsveçle ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. Söz konusu iddiaya göre, Türkiye ile yapılan anlaşma gereği İsveç'ten iade edilecek teröristlerin Norveç'e sığınma başvurusu yaptı. Norveç Göçmenler Ofisi Sığınmacı Bölüm Şefi Line Zahl Kvakland, teröristlerin başvuru yapmaları durumunda inceleneceğini söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üyelik başvurusunda bulundu. PKK ve diğer terör örgütlerinin propagandalarına ve barınmalarına izin veren bu iki ülkenin başvuruları, Türkiye'nin vetosuna takıldı. Dünya gündemini uzun süre meşgul eden bu düğüm, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde çözüldü.

ANLAŞMAYI DELMEK İÇİN İLK ADIM

Türkiye, iki ülke ile terör örgütlerini tanıdığı, suçluların iadesinin de kabul edildiğini içeren 10 maddelik bir mutabakat imzalayarak üyelik yolunu açtı.

İsvaç ve Finlandiya'nın taahhütlerinde durup durmayacağı merak konusu iken İsveç'teki iadesi istenen teöröristlerin, Norveç'e sığınma başvurusu yaptıkları ortaya atıldı.

"OLAĞAN DEĞERLENDİRME PROSEDÜRÜ UYGULARIZ"

Norveç Göçmenler Ofisi Sığınmacı Bölüm Şefi Line Zahl Kvakland, Klassekampen gazetesine yaptığı açıklamada, (İsveç'in Türkiye'ye teslim etmeye hazırlandığı terör örgütü üyeleri) bu kişilerin, Norveç'e sığınma başvurusu yaptıkları taktirde, başvurularının kabul edilip, olağan şekilde inceleneceğini belirtti.

Norveç'e sığınma başvurusu iddiasına ilişkin, Uluslararası Hukuk ve Mülteci Uzmanı Profesör Terje Einarsen, bunun zor bir uygulama olduğunu ve Türkiye'nin bu duruma şiddetle karşı çıkacağını aktardı.

İsveç'in NATO üyeliği ön koşulu için Türkiye ile yaptığı anlaşmayı hatırlatan Einarsen, bu anlaşmanın bütün NATO ülkelerini kapsadığını vurguladı.

Ortalığı karıştıracak iddia: İsveç'in iade edeceği teröristler Norveç'e mi sığınacak?

Ortalığı karıştıracak iddia: İsveç'in iade edeceği teröristler Norveç'e mi sığınacak? ile ilgili etiketler İsveç Norveç terörist Sığınmacı başvuru