Gündem

Onlar ise bir yalan uğruna günaha girdiler

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın koronavirüse yakalandığı duyurulmuştu. Erbaş, dün durumu kötüleşince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Erbaş'ın hastaneye yatmasının ardından sosyal medyada dedikodu kazanı kaynatılmaya başlandı. Canıyla uğraşan Erbaş'la ilgili ortaya atılan ise Amerikan Hastanesi'ne yattığı yönündeydi. Bir dezenformasyon uğruna günaha girenlerin yalanı ise kısa sürede ortaya çıktı. İşte Erbaş'ın tedavi altına alındığı hastane.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Maalesef sosyal medya kötü insanlar için günahlarını yaymak için zemin olmaya devam ediyor. 

İsimlerini gizleyip ortaya bir yalan attıktan sonra o yalanın sosyal medyada yayılışını keyifle izliyorlar. 

Bunu yaparken de ne insani ne ahlaki ne de vicdani hiçbir kaygıları bulunmuyor. 

Çamur at izi kalsın anlayışının sosyal medyadaki yansıması olan ve 'trol' üst kimliği tanınan bu kişilerin son yalanı ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında oldu. 

Bilindiği gibi Prof. Erbaş'ın, koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı. Evinde karantinaya girerek tedavisine başlanan Erbaş durumunun kötüleşmesi üzerine çarşamba günü hastaneye kaldırıldı.

Birçok insan başkanın durumunu merak ederken bu troller ortalığa "Amerikan Hastanesi"ne yattı yalanını attılar. Üstelik bunu yaparken de 'milli'lik vurgusunu öne çıkartmaya çalıştılar. 

Vehbi Koç Vakfı'na ait olan ve aynı zamanda Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin de öğrencilerinin eğitim ve öğretimi sırasında yararlandığı hastane üzerinden Erbaş'ı ya da bir başkasının yatmasında 'milli' değerler anlamında kuşkusuz bir mahsur yok. 

Ama aşağıda örneklerini verdiğimiz paylaşımlarda olduğu gibi bir yalan uğruna günaha girmekten çekinmeyenler için bu gerçeğin de hiçbir önemi yok.

Peki gerçek ne?

Gerçek şu: Prof. Erbaş'ın Amerikan Hastanesi'nde yatmadı, evinden götürüldüğü Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Diyanet-Sen bu yalanı yayanlar ve ona inanmayı tercih edip Başkan Erbaş hakkında iftiraların yayılmasına destek verip, hakaret ve küfürler savuranlara karşı sosyal medya hesabından suç duyurusunda bulundu. İşte, Diyanet-Sen'den yapılan o açıklama:

"Ali Erbaş hocamızın hastalığı üzerinden Twitter da acımasızca ve alçakça küfür eden, hakaret eden ve dini değerlerimizi ayaklar altına alan şeref ve haysiyet yoksunu alçaklar hakkında İç İşleri Bakanlığımızı ve Cumhuriyet Başsavcılarımızı göreve davet ediyoruz."