Koronavirüs |

Omicron varyantı, yeni vaka artışlarına neden olacak!

Koronavirüs salgınıyla mücadele bütün dünyada hız kesmeden devam ederken Omicron varyantı salgın paniğini ikiye katladı. Dünya Sağlık Örgütü Asya Pasifik Bölge Direktörü Takeshi Kasai, Omicron varyantı sebebiyle Asya ülkelerini vaka artışları konusunda hazırlıklı olmaya çağırdı. Kasai, "Yeni vaka artışlarına hazırlanmalıyız" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Asya Pasifik Bölge Direktörü Kasai, düzenlediği video konferansta Omicron varyantına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

"DAHA FAZLA VAKA ARTIŞI GÖRMEK BİZİ ŞAŞIRTMAMALI"

Kasai, “Covid-19 tüm dünyaya yayıldı ve gelecekte daha fazla vaka artışı görmek bizi şaşırtmamalı. Yayılma devam ettiği sürece, Omicron'un ortaya çıkmasının gösterdiği gibi virüs mutasyona uğramaya devam edebilir ve bu da bize uyanık kalma ihtiyacını hatırlatıyor. Bildiğiniz gibi Omicron, mutasyonların sayısı nedeniyle ve ilk bilgilerin virüsün diğer varyantlarından daha bulaşıcı olabileceğini öne sürdüğü için endişe verici bir varyant olarak belirlenmiştir. Sınır kontrolleri varyantın yayılmasını geciktirebilir ve zaman kazandırabilir, ancak yeni vaka artışlarına hazırlanmalıyız” ifadelerini kullandı.

AŞININ ÖNEMİNİ VURGULADI

Kasai, virüse ve varyantlara karşı en etkili aracın aşılama olduğunun altını çizerek, “İlk araç elbette aşılardır. Yüksek aşılamanın olduğu bölgelerde, özellikle sağlık çalışanlarında, şiddetli hastalığa karşı en savunmasız olanlarda, sağlık hizmetlerine erişimde zorluk yaşayan topluluklarda hastalanma ve can kayıplarını azaltabiliriz” dedi. Kasai, aşılamanın yanında maske, mesafe, denetim ve sınır kontrollerinin de etkili araçlar olduğunu belirtti.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.