Dünya

Omicron varyantı ABD'ye de sıçradı

Koronavirüsün en çok mutasyona uğrayan varyantı olan ve DSÖ'nün 'endişe veren varyant' olarak tanımladığı Omicron varyantı ABD'ye sıçradı. Varyantın Kaliforniya eyaletinde bir kişide görüldüğü ve sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Öte yandan varyanta yakalanan kişinin iki doz aşılı olduğu ve 22 Kasım'da Güney Afrika'ya seyahat ettiği öğrenildi.

ABD'de yeni tip koronavirüsün Omicron varyantına ilk kez Kaliforniya eyaletinde bir kişide rastlandığı ve hastanın durumunun iyi olduğu açıklandı.

Başkan Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında, Kaliforniya ve San Francisco Kamu Sağlığı Birimi ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin Kaliforniya'da bir kişide Omicron varyantına rastlandığını belirttiğini söyledi.

Söz konusu kişinin 22 Kasım'da Güney Afrika'ya seyahat ettiğini ve 29 Kasım'da "pozitif" çıktığını belirten Fauci, "Hasta şu anda karantinada ve yakın temaslı herkesle irtibata geçildi. Hastanın aşıları tam ve sağlık durumu şu anda iyiye gidiyor" dedi.