Koronavirüs |

Omicron kabusunun yeni belirtileri ortaya çıktı! Bunları yaşayanlar acilen hastaneye gidin...

Koronavirüsün en çok mutasyona uğrayan türü olarak bilinen Omicron dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken yeni belirtileri ortaya çıktı. Türkiye'de vakaların yüzde 10'undan fazlasını oluşturan Omicron kabusu soğuk algınlığına benzerliğiyle dikkat çekerken, belirtilerinin kuru öksürük, boğazda gıcık ve kaşıntı olduğu belirtildi.

Son aylarda ortaya çıkarak hem Türkiye'de hem de dünya genelinde kabus haline gelen Omicron varyantıyla ilgili uzmanlardan dikkat çeken bir uyarı geldi.

Koronanın önceki varyantlarında bilinen semptomlarından ziyade Omicron varyantının daha farklı belirtileri olduğuna dikkat çeken uzmanlar yeni bir belirtiye dikkat çekti.

OMİCRON, SOĞUK ALGINLIĞINA BENZİYOR

Omicron varyantında yüzde 89 oranında karşılaşılan yeni semptomun belirleyici olduğunu belir

ten uzmanlar, "Omicron varyantı soğuk algınlığına daha çok benziyor" yorumunu yaptı. İngiltere'nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Star ise, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin verilerine göre Omicron varyantında kuru öksürük, boğazda gıcık ve kaşıntının öne çıkan semptomlar olduğuna dikkat çekti.

 

İŞTE OMİCRON BELİRTİLERİ

Öte yandan halsizlik, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerin de olduğu fakat bunların diğerlerine göre daha hafif geçtiği belirtildi.

 

YENİ VAKALARIN YÜZDE 10'UNDAN FAZLASI OMİCRON

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de kalabalık illerde görülen koronavirüs vakalarının yüzde 10'undan fazlasının Omicron varyantı kaynaklı olduğunu açıkladı. Bakan Koca, bugüne kadar koronavirüsün birçok varyantının görüldüğünü ve Omicron'un da bunlardan biri olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"Önce Afrika'da görülen ve Avrupa'da hızlı bir şekilde yayılan Omicron, kısa sürede yeni vakaların yüzde 10'una kaynaklık etmiştir. Bu varyanta ülkemizde de rastlandığını daha önce açıklamış, ilk vakalar hakkında bilgi vermiştim. Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa'daki duruma benzerlik göstermeye başlamıştır. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10'undan fazlası artık Omicron kaynaklı."

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.