Gündem |

Ömer Süha Aldan kimdir?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin açıklamasında, Aldan'ın dün katıldığı bir radyo programında sarf ettiği sözler sebebiyle soruşturma başlatıldığı belirtildi. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan hakkında, bir radyo programındaki sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, soruşturma başlatıldı. Aldan, konuk olduğu bir radyo programında, hafta sonu yayımlanan 696 sayılı KHK'nin 121. maddesiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Peki, Ömer Süha Aldan kimdir? Neden soruşturma başlatıldı? Ne söyledi? Detaylar haberimizde...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan hakkında, bir radyo programındaki sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Aldan'a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal tepki gösterdi. AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal da Aldan'a "Bu söylem alçakça. Kininizde, nefretinizde boğulun" sözleriyle tepki gösterdi. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da Aldan'ın sözlerini kınadı. Peki, Ömer Süha Aldan kimdir? Neden soruşturma başlatıldı? Ne söyledi? Detaylar haberimizde...

Amer_suha_aldan_kimdir

ÖMER SÜHA ALDAN KİMDİR?

19 Temmuz 1959’da Konya Akşehir’de doğdu. Babasının adı Ramazan, annesinin adı Yıldız’dır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Sırasıyla, Konya Hâkim adaylığı, Samsun Lice, Araç, Niksar ve Fethiye Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Ankara DGM Cumhuriyet Savcılığı ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevlerini yürüttü. Eğitim amaçlı seminer ve eğitimlerde konferanslar verdi. DENETDE’nin “Temiz Topluma Katkı” Ödülü ile Toplumsal Saydamlık Hareketinin “Yılın Dürüstlük” Ödülü sahibidir. Kişisel internet sitesinde analizleri bulunmaktadır. Orta düzeyde Fransızca bilen Aldan evli ve 2 çocuk babasıdır.

CHP'Lİ ALDAN NE DEMİŞTİ?

Rusya'nın Sesi Radyosu'na konuşan Aldan, ''sivillere yargı muafiyeti'' getiren düzenlemenin AK Parti'nin oluşabilecek toplumsal muhalefete karşı bir önlemi olduğunu ileri sürerek, ''Benim bir sürü itim var, bunları salarım sokağa ve onlara af bile getirebilirim mantığıdır" değerlendirmesinde bulunmuştu.

bekir_bozdaA

BEKİR BOZDAĞ KINADI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan'ın kanun hükmünde kararnameler (KHK) hakkındaki açıklamalarıyla 17 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlara, gazilere, şehit yakınlarına ve Türk milletine hakaret ettiğini belirterek, "CHP'yi ve Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu, bu edep, ahlak ve izan dışı, seviyesiz açıklamasıyla şehitlerimiz, gazilerimiz, şehit yakınları ve aziz milletimize açıkça hakaret eden milletvekili Aldan hakkında disiplin hukukunu işletmeye çağırıyoruz." ifadesini kullandı.

Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan'ın, yayımlanan son KHK'ler hakkındaki açıklamalarıyla 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde şehit olanlara, gazilere, şehit yakınlarına ve darbe teşebbüsüne canı pahasına karşı koyan Türk milletine hakaret ettiğini belirtti.

"Edep, ahlak, izan dışı ve seviyesiz açıklamaları nedeniyle Aldan'ı şiddetle kınadığını" aktaran Bozdağ, Aldan'ı, 15 Temmuz şehitlerinin maneviyatından, şehit yakınlarından, gazilerden ve 15 Temmuz'da destansı bir mücadeleye, zafere imza atan Türk milletinden özür dilemeye davet etti.

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Ayrıca CHP'yi ve Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu, bu edep, ahlak ve izan dışı, seviyesiz açıklamasıyla şehitlerimiz, gazilerimiz, şehit yakınları ve aziz milletimize açıkça hakaret eden milletvekili Aldan hakkında disiplin hukukunu işletmeye çağırıyoruz. Milletvekili Aldan hakkında disiplin süreci işletilmediği takdirde CHP ve Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da seviyesiz, edep,ahlak ve izan dışı üslup ve siyaset ile millete yönelik bu hakarete destek vermiş demektir. Bu asil milletin evlatları, tarihin her döneminde varlığına, birliğine, dirliğine, egemenliğine, bağımsızlığına ve geleceğine yapılan her saldırıyı, en son 15 Temmuz'da olduğu gibi kahramanca püskürtmüştür. Ne mutlu o kahramanlara, ne mutlu o kahramanları sevenlere ve sayanlara."

Aldan, katıldığı bir radyo programında 696. sayılı KHK'nin 121. maddesindeki düzenlemeyi eleştirmişti.