Gündem |

Ölüm kusmuştu! Boğaziçi Köprüsü’nün tepesindeki o darbeci sniper kimi koruyordu?

Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nün üzerinde darbecilerden olan keskin nişancı (sniper) gizemini koruyor. Yalnız keskin nişancının Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerden birini koruduğu da iddialar arasında...

Darbe girişimi sonrasında hâlen darbenin ana merkezi olan Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin kimlerden oluştuğu bile ortaya çıkarılamazken birbirinden ilginç sorular da kafaları kurcalıyor. Darbe girişiminin olduğu gün İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde keskin nişancının ne yaptığı aslında önemli soruların başında geliyor.

O SNIPER KİMİ KORUYORDU?

Darbe girişimi sırasında keskin nişancı köprünün kulesine çıkmış ve ardından da bir polis özel harekâtçı tarafından etkisiz hale getirilmişti. Söz konusu sniper Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın motosikletli eskortluğunu yapan ve o gece özel harekât şube müdürüne eşlik eden Kemal Tosun’u da arkasından vurarak şehit etmişti.

15 Temmuz darbe girişiminde ise yurt dışından bazı isimlerin parmağının olduğu da çokça konuşulmuştu. Darbe günü İstanbul Boğaziçi Köprüsünde sniperın koruduğu ismin Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerle birlikte helikopterde olduğu da ikinci bir iddia olarak gündeme getiriliyor.

Yunanistan’a kaçan helikopter İstanbul’a yönelik saldırı girişimi yapan helikopterlerden biriydi. Bu iddiaların devamında ise, Yunanistan’ın 8 darbeciyi iade etmeyeceği ileri sürülüyor. İade etmesi durumunda söz konusu cuntacıların konuşmasından endişe edildiği iddia ediliyor. (Türkiye)