Gündem |

Öğretmenlik Meslek Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı

Öğretmenlik Meslek Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Yayımlanan kararda, "Bu Kanun, eğitim ve öğretim hizmetlerini yürüten öğretmenleri kapsar." ifadesi yer aldı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÖĞRETMENLER İÇİN 3600 EK GÖSTERME HAYATA GEÇMİŞ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin mesleki gelişimleri temelinde bir program hazırlayacak. Kariyer sistemine göre öğretmenler 4 grupta sınıflandırılacak. Aday öğretmenlik, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kadroları ile görev ve sorumluluklar netleştirilecek. 10 yıl kıdemi olan ve sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerin, maaşlarında bin lira artış olacak. 10 yıllık uzman öğretmenler, başöğretmen unvanı alabilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge düzenlemesi de hayata geçmiş oldu.

Kanun teklifi, öğretmenlerin yoğun protestolarına neden olmuştu. Teklifte eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edildiği vurgulayan eğitim sendikaları, öğretmenler arasında halen var olan sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmen ayrımlarına yenilerini ekleyerek eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenler de dahil edilmekte olduğu için karşı çıkılmıştı.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNUN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN!