Popüler Haberler |

Öğretmenlere 3600 ek gösterge nedir? Ne zaman çıkacak?

Öğretmenlere 3600 ek göstergenin ne olduğu gündemde araştırılmaya başlandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı. Erdoğan'ın öğretmenlere ek gösterge ile açıklaması araştırılmaya başlandı. Peki Öğretmenlere 3600 ek gösterge nedir? Detaylar haberimizde...

Öğretmenlere 3600 ek gösterge nedir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkında açıklama yaptı. Sonrasında ise öğretmenler araştırma yapmaya başladı. Ne zaman çıkacağı ise merak konusu. Peki Öğretmenlere 3600 ek gösterge nedir? Ne zaman çıkacak? Detaylar haberimizde...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı' çerçevesinde, öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek. Erdoğan'ın açıkladığı 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda milli eğitimle ilgili birçok reform ve yenilik yer alıyor. Buna göre, temel eğitim ve ortaöğretimde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak bir sistem kurulacak. Eğitimde, yerli ve milli değerlendirme araçları uygulamaya konulacak. Okul öncesi eğitimde derslik ihtiyacının karşılanması için 6 ilde 50 taşınabilir sınıf yapılacak. Öğrenci yönlendirme sistemi olan e-Portfolyo'nun alan indeksleri belirlenecek. Mesleki ve teknik eğitim ile ilgili oluşturulacak web portalının e-Devlet'e entegrasyonu sağlanacak.

ÖĞRETMENLERE 3600 EK GÖSTERGE
Temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterleri güncellenecek. Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek. Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılacak. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesinde Hazine'nin kesinti oranı yüzden 15'den yüzde 1 indirilerek üretimlerin artırılması sağlanacak. Okuma kültürünü artırmaya yönelik kalkınmada öncelikli yörelerdeki il ve ilçelerde 255 zenginleştirilmiş kütüphane açılacak.

600'DEN FAZLA OKUL AÇILACAK
Tekli eğitime geçilmesinin artırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 6 bin derslik yapılacak. Yerli ve milli savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN gibi köklü kurumlarla iş birliği yapılacak. Öğretim programları, yayımlanan veya yayımlanacak ulusal meslek standartları ve iş gücü piyasası ihtiyaçlarına göre güncellenecek. 54 ilde 648 okulun açılışı yapılacak. Ayrıca, 47 ilde 457 okulun temeli atılacak. 2019 Fuat Sezgin yılı bilim etkinleri düzenlenecek.

ÜNİVERSİTELERDE DİJİTAL OKUR YAZARLIK EĞİTİMLERİ BAŞLAYACAK
Yükseköğretim denklik işlemleri, dijitalleşme kapsamında e-Devlet üzerinden sunulacak. 'Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi' yüksek istişarelerle dört ülkede paneller düzenlenerek başlatılacak. Türkiye ve İngiltere'deki üniversiteler arasında sürdürülebilir iş birliğinin artırılması amacıyla British Council ile ortak Türk günleri yapılacak. YÖK tarafından belirlenecek pilot üniversitelerde öğrencilere dijital okur yazarlık konusunda eğitim verilecek. 'Akademik İstihdam Platformu' oluşturulacak.