Popüler Haberler

Öğretmenler ne zaman aşı olacak?

Öğretmenlerin ne zaman Covid 19 aşısı olacağı araştırılmaya başlandı. Pek çok öğretmenin gündeminde yer alan bu soru aşı uygulama takviminde açığa çıktı. Peki, öğretmenler ne zaman aşı olacak?

Öğretmenlerin ne zaman aşı olacakları kamuoyunda geniş bir yer buldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan aşı sıralama takviminde bu detaylara yer verildi. Sıralamaya göre gerçekleştirilecek aşıma işlemlerinin Türkiye’nin pek çok noktasında devam edildiği kaydedildi.

Öğretmenler Ne Zaman Aşı Olacak?

1 milyondan fazla olan sağlık çalışanlarının aşılama işlemlerini gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, 65 yaş üstü vatandaşlar ile bu işlemlere devam edecek. 2. aşamada ise sıra öğretmenlere gelecek. Onların hemen ardından ise Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevlerdeki Kişiler, Zabıta, Özel Güvenlik, Adalet Bakanlığı ve Cezaevlerinde çalışan vatandaşların aşıma işlemleri gerçekleştirilecek.

Aşılar, Aile Sağlığı Merkezi’nde gerçekleştirileceği zaman kişilerin kayıtlı bulundukları aile hekimliğine başvurmaları gerekecek. Kişiler eğer çeşitli nedenlerden dolayı bağlı bulundukları aile hekimlerine ulaşamadıkları takdirde en yakın aile hekimliğine başvuruda bulunarak buralardan randevu alabilecek.

Aşının sonrasında istenmeyen yan etkiler oluştuğunda bunlar elektronik ortamda kayıt altına alınarak takip edilerek değerlendirme yapılacak. Bakanlık tarafından temin edilecek aşılar ve aşılama hizmetleri de sağlık kuruluşlarınca ücretsiz olarak uygulanacak.