Eğitim |

Öğrencilerin başına kutu geçirip sınav yaptılar!

Hindistan’daki üniversite öncesi eğitimi veren kolej kopya çekilmesini önlemek için öğrencilerin başına tek tarafı açık karton kutu geçirildi. Uygulama gelen tepkiler üzerine sonlandırırken, kolej yönetimi özür dilemek zorunda kaldı.

Hindistan’ın güneyinde bulunan Karnataka eyaletindeki bir üniversite öncesi kolejinde, birinci sınıf öğrencilerinin başına sınav sırasında kopya çekilmesini engellemek için karton kutu geçirildi.

"Times of India"nın haberine göre, kopya çekilmesine önlem olarak kimya sınavında yapılan uygulamada, yalnızca ön tarafı açık olan karton kutular kullanıldı.

Haveri şehrindeki üniversite öncesi eğitimi veren kolejde yaşanan olayın fotoğrafları kısa sürede sosyal medyaya düştü ve hızla yayıldı.

OKUL YÖNETİMİ UYGULAMA NEDENİYLE ÖZÜR DİLEDİ
Tepkiler üzerine özür dileyen okul yönetimi, uygulamayı sona erdirdiklerini açıkladı. Uygulamanın öğrencilerin rızası alınarak yapıldığını aktaran okul yetkilisi MB Satish, amaçlarının kopya çekilmesini engellemek olduğunu belirtti.

Satish, bazı öğrencilerin karton kutuları takmadığını ve uygulama için zorunluluk olmadığını belirterek, öğrencilerin istedikleri zaman kutuları başlarından çıkardıklarını ifade etti.

Eyaletteki yerel okullardan sorumlu kurulda başkan yardımcısı SC Peerjade ise eylemi "insanlık dışı bir uygulama" olarak tanımladı ve fotoğrafları görür görmez uygulamanın sonlandırılması için okula talimat verildiğini kaydetti.