Gündem

OdaTV hakkındaki MİT şehidinin ifşa edilmesi soruşturmasında yeni gelişme!

Gelen son dakika bilgisine göre, Oda TV için şehit MİT mensubunun kimliğini ifşa ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmada 'organize eylem' tespiti yapıldığı öne sürüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, elde ettiği delillerle şehidin resmi giyimli fotoğrafının resmi veya kurumsal bir platformdan ele geçirildiği, cenaze görüntülerinin ise uzaktan gizli olarak çekildiğini belirledi. Öte yandan bu kişilerin tespiti için çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Demirören Haber Ajansı'nın haberine göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen şehit MİT personelinin OdaTV tarafından deşifre edilmesi soruşturmasında, cenaze törenini uzak bir mesafeden gizlice görüntüleyen kişi ya da kişilerin tespit edilmesi için çalışma yürütüldüğü öne sürüldü. 

'ORGANİZE EYLEM' TESPİT EDİLDİ

Başsavcılık, MİT şehidinin fotoğrafının herhangi bir açık kaynaktan temin edilmesinin mümkün olmadığı, kurumsal ve resmi bir platformdan ele geçirildiği değerlendirmesi yaptı. Şehidin fotoğrafı, cenaze töreninin gizlice görüntülenmesi ve bu yolla kimliğinin, ailesinin deşifre edilmesinin bir plan dahilinde, organize eylem olduğu tespiti yapıldı.

FOTOĞRAFLAR RESMİ PLATFORMDAN ELE GEÇİRİLDİ

Soruşturmada MİT şehidinin resmi bir giyim tarzı ile çekilmiş, isim ve soy isminin baş harfi ile doğum ve şehit olduğu tarihin yer aldığı fotoğrafın herhangi bir açık kaynaktan temin edilemeyeceği tespiti yapıldı. Fotoğrafın, kimliklerinin belirlenmesine çalışılan şüpheliler tarafından hukuka aykırı şekilde, kurumsal veya resmi bir platformdan ele geçirildiği kaydedildi. Fotoğrafın görüntü kalitesini inceleyen Başsavcılık, kopyalanmış olmadığı sonucuna vardı.

UZAK MESAFEDEN GİZLİCE GÖRÜNTÜLENDİ

MİT mensubu şehidin cenaze törenine dair fotoğrafta, katılan kişilerin uzak bir mesafeden gizlice görüntülendiği belirlendi. Soruşturma konusu görüntüleri çeken şüphelilerin belli bir mesafeden cenaze törenini izleyerek, hedefleri doğrultusunda cenaze törenini görüntülü olarak kaydettikleri tespit edildi. Soruşturmada, organize bir eylem olduğu değerlendiren şehidin fotoğrafının ele geçirilmesi ve cenazenin gizlice kaydedilmesi eylemlerinin, tören sonrasında ifşa edilerek yayılması amacıyla gerçekleştirildiği sonucuna ulaşıldı.

NE OLMUŞTU?

OdaTV, geçtiğimiz günlerde Libya'da şehit düşen iki MİT mensubundan birinin kimliğini yaptığı haberle deşifre etti.

Söz konusu haber sonrası harekete geçen emniyet ekipleri, MİT Kanunu’nda düzenlenen ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek’ suçundan haberi yapan gazeteci Hülya Kılınç ve OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nu gözaltına aldı.

OdaTV internet sitesi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kararıyla erişime engellendi. (DHA)