Arkasında İmamoğlu'nun medya projesi mi var?

Oda TV'nin yönetiminde yaşanan değişimle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, "Şimdi Serdar Cebe ile “ılımlı” ve Ekrem İmamoğlu’nun o “kucaklayan” propaganda tarzına uygun bir yayıncılık hedeflenmekte" ifadelerini kullandı.

 Oda TV'de Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun ayrılarak yerine Serdar Cebe ve Elif Yılmaz gibi iki ılımlı ismin gelmesi kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Daha öne Doğan Medya'da çalışan Cebe ve Yılmaz'ın gelişinin ve Oda TV'de yaşanması beklenen değişimlerle ilgili çarpıcı bir iddia geldi.

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur yaşanan değişimin arkasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun olduğunu savundu. Uğur, "Şimdi Serdar Cebe ile “ılımlı” ve Ekrem İmamoğlu’nun o “kucaklayan” propaganda tarzına uygun bir yayıncılık hedeflenmekte" dedi.

Fuat Uğur'un "Oda tv’deki operasyon İmamoğlu’nun yeni medya projesinin bir ayağı mı?" Başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

"İmamoğlu yeni medya arayışında dedik. Sebebi Tele-1, KRT, Halk tv gibi reklamlarıyla beslediği yayın organlarından dolayı içinin rahat olmaması. Çünkü bu televizyonlarda biri beklenmedik şekilde arızaya bağlayabiliyor. Sonra ayıkla pirincin taşını. Can Ataklı gibi misal. Halk tv internet sitesinde örneğin geçtiğimiz hafta tıklım tıklım dolu bir metrobüsün fotosu yayınlandı ve altına da “Wuhan gibi” dendi. Haydaa, hemen belediyeden telefon geldi ve haber silindi ama öfke bakiydi. Haberi yapan müdür ve muhabirler başta 20 kişi beş parasız kapının önüne kondu. Ekrem Bey’in gazabı büyük olmuştu. Çocuklar Clubhouse’da “Halk tv’den nasıl kovulduk?” başlığıyla başlarına geleni saatlerce anlattılar. Korumalarla tehdit edilerek binadan çıkarılmışlar.

Şimdi başa dönelim.

Oda tv işte bu yüzden yeni medya arayışının önemli bir sacayağı. Ancak onun da İmamoğlu nezdinde arızaları var. Önce trollere yakışan yayıncılık anlayışını değiştirmesi, Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının kimlik, görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgileri yayınlamak, yaymakla suçlanarak 19 yıl hapis cezası istemiyle tutuklanan ve yargılanan yöneticileriyle yolların ayrılması gerekmekteydi. Kendi deyimleriyle bir “kan değişimi”.
Aranan kan da belliydi; Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu.
Muhtemel ki geçmişte FETÖ’nün çıkardığı Karşı gazetesinin yöneticisi olarak çalışan Barış Pehlivan’ın varlığı İmamoğlu için rahatsız ediciydi. Pehlivan, Karşı gazetesinde FETÖ’nün MİT tırları operasyonunu yayınladıktan sonra “Belgelerini Cemaat’ten aldık” diye de itirafta bulunmuştu. Soner Yalçın nasıl Murat Ongun’un elinden tutup Ekrem İmamoğlu’nun yanına kadar soktuysa, bu ikisini de adam etmişti. Kitaplar yazdırmış ve bol bol reklamını yaparak para kazandırmıştı çocuklara.

Ama benim duyduğuma göre Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu Soner Yalçın’a hayli kırgın ayrılmışlardı. Yakın çevrelerine dedikleri kulağıma çalındı. Cezaevine girmelerine sebep olan da Soner Yalçın’ın fişteklemesiyle yaptıkları haberlerdi.

Şimdi Serdar Cebe ile “ılımlı” ve Ekrem İmamoğlu’nun o “kucaklayan” propaganda tarzına uygun bir yayıncılık hedeflenmekte.

Bu sağlandıktan sonraki gelişmeler muhtemel ki şöyle olacak:
1-Serdar Cebe yılların tecrübeli televizyoncusu. Oda tv, adında da yer aldığı üzere bir televizyon olarak yayın hayatına devam edebilir.
2-Olay tv’den kalan ekip bir süre daha bakıma alındıktan sonra kapının önüne kondukları için onların da aynı çatı altına sokulması sağlanır.
Peki, bu televizyonun finansmanı nasıl sağlanacak?
Murat Kapki adını hatırladınız değil mi?
Hani şu İmamoğlu’nun reklâmcısı. İhale şartnamesinde 5 yıllık şirketlerin ihaleye katılacağı hüküm altına alınmış olmasına rağmen ihaleden 6 ay önce kurularak İstanbul reklamlarını “kazanan” adam.

Yılda en az, suyun dibinde 180 milyon lira gelir getirmesi beklenen İstanbul reklamlarını üç yıllığına 28 milyon liracık vererek kapattı.
Şirin gözükmek için de malum şu Külliye’de Cumhurbaşkanı’ndan plâket alma operasyonunu yaptı. Dahası Olay tv’nin Cavit Çağlar ile birlikte ortağı olan İmamoğlu’nun sponsoru Hüseyin Köksal’ın kardeşi Ahmet Köksal ile ortak.
Sistem mis gibi.

Bu arada paranın kokusunu alan tv frekansı sahipleri de İmamoğlu ekibinin önünde kuyruk olmuşlar. Ancak Murat Kapki ve İstanbul reklamları ile faş olan finans meselesini biraz unutturmak istedikleri için konuyu soğutucuda bekletecekler. Bu sürede kendileriyle “ilgisiz” bir iş adamı bir TV kanalı alıp daha önce belirlenen bir adla değiştirecek. Sonra da kendilerine devredecek. Böylece RTÜK’ün isim engeline takılmamış olacaklar.
Hadi bakalım, izliyoruz."

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Arkasında İmamoğlu'nun medya projesi mi var? ile ilgili etiketler Barış Terkoğlu Barış Pehlivan Ekrem İmamoğlu Oda tv serdar cebe elif yılmaz