Ekonomi |

Ocak'ta neredeyse iki kat zamlanan elektrikten yüzde 14'e kadar tasarruf etmek mümkün

Elektrik faturalarına yapılan zamlar sonrası vatandaşlar tasarruf etmenin yollarını ararken, uzmanlar 3 zamanlı tarife ile çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin 22.00-06.00 saatleri arasında kullanıldığında yüzde 8'den yüzde 14'e kadar tasarruf sağladığını belirtiyor.

Tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) Ocak'ta en fazla fiyatı artan ürün yüzde 70 ile elektrik olurken, tüketiciler tasarruf sağlamanın yollarını aramaya başladı.

Konu hakkında görüşü alınan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli tasarruf etmek isteyenler için saat 22.00 – 06.00 aralığını tavsiye etti.

Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin 22.00 - 06.00 saatleri arasında kullanıldığında yüzde 8 ila yüzde 14 arasında tasarruf sağlandığını ifade eden Fertelli, 500 kWh’ın üstünde tüketimi bulunan aboneler üç zamanlı tarifeye geçip, elektrik tüketimlerinin bir bölümünü gece döneminde gerçekleştirebilirlerse, toplam tüketim değerlerine bağlı olarak faturalarını yüzde 8-14 arasında azaltabileceğini dile getirdi.

ÜÇ KADEMELİ TARİFEDE EN PAHALI DİLİM 17 - 22 ARASI

Elektrik faturalandırmalarında tek zamanlı ve çok zamanlı olmak üzere iki tarife uygulandığını kaydeden Fertelli, 1 Şubat 2022 tarihli yeni düzenleme ile üç zaman diliminde her dilim için ayrı elektrik fiyatı uygulandığını ifade etti.

Fertelli, kademeli tarife için şu değerlendirmeyi yaptı:

06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi 17.00-22.00 arası 'puant dönemi' ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00-06.00 arası gece dönemidir.

Bu iki farklı tarife alternatifi kullanıcılar tarafından fazla bilinmiyor. Aboneler mutlaka faturalarında yer alan tüketim değerlerini incelemeli, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirenler ile tüketimlerinin belirli bir kısmını puant ve gündüz döneminden üç zamanlı tarifenin en avantajlı dönemi olan gece dönemine kaydırabilecek olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederek önemli oranda tasarruf edebilirler.