Ekonomi

Ocak ayı ihracat rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat ve ithalat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, "Ocakta ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar oldu. Bu tüm zamanların en yüksek ocak ihracatı." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yılın ilk ayına ilişkin ticaret rakamlarını açıkladı. Buna göre, ocak ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artarak 15 milyar 48 milyon dolar oldu. İthalat ise yüzde 5,6 azalarak 18 milyar 123 milyon dolar olarak açıklandı.

"2 GÜN EKSİK OLMASINA RAĞMEN REKOR GELDİ"

İhracat rakamlarını değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen ocak ayında bir önceki yılın ocak ayına göre 2 iş günü eksik olmasına rağmen 15 milyar 48 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamına ulaşıldığını belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkelerde sıkılaşan salgın hastalık kısıtlamalarına rağmen ihracattaki artışı başarılı olarak niteledi.

Pekcan, "İkinci dalga nedeniyle ticaret ortaklarındaki kısıtlamalar... tedarik sürecindeki sıkıntılara rağmen (ihracat rakamlarını) önemli ve başarılı bir performans olarak görmekteyiz" dedi.

Pekcan 12 aylık ihracatın bu yıl 184 milyar dolar olan hedefi aşmasını hedeflediklerini belirtti.

Günün Videosu
Roketsan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla merak uyandırdı. Roket fırlatması öncesi geri sayımın olduğu bir animasyon filminin bulunduğu paylaşıma "Yarını bekleyin" notu düşüldü.