Koronavirüs

O kadar alkol meyvede de var!

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren tüm dünya aşıya umut bağlamışken, kimileri ortaya attıkları iddialarla umutları köreltmeye çalışıyor. Bazıları insanlara çip takılacağı gibi akılalmaz söylemlerde bulunurken, bazıları da aşıda bulunan şekerden çıkarılan alkolü 'Aşıda alkol var' başlıklarıyla verip halkı tahrik etmeye uğraşıyor...

Almanya'da Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci tarafından geliştirilen BioNTech aşısının içeriği ortaya çıktı.

Sözcü'den Ali Gülen, aşıda olduğu söylenen domuz jelatininin içerikte yer almadığını belirttiği haberinde "Ama içinde şekerden çıkarılan alkol (Clycero) var." ifadesini kullandı.

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU

Haberi 'Domuz jelatini yok ama alkol var' başlığı ile servis eden ve Müslümanları tahrik etmeye çalışan Sözcü eleştirilerin hedefi oldu.

Yapılan eleştirilerde aşıda bulunan alkol miktarının meyvelerde de olduğuna dikkat çekildi.

AŞININ İÇİNDE BUNLAR VAR

Sözcü'deki habere göre, aşının içinde temel olarak şu maddeler yer alıyor: Natriumchlorid (Sıcak suda erimiş tuz), kalsiyum klorid, zakarin (şeker) ve su.

Bunun dışındaki tüm içerik ise şöyle:

– ALC-0315 = (4-Hydroxybutyl)azandiyl)bis (Hexan-6,1-diyl)bis(2-hexyldecanoat)

– ALC-0159 = 2-[(Polyethylenglykol)-2000>-N,N-ditetradecylacetamid

– 2-Distearoyl-sn-glycero-3 phosphocholin

– Cholesterol

– Kaliumdihydrogenphosphat

– Dinatriumhydrogenphosphat-Dihydrat

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.