Popüler Haberler |

Nobel Ödülü hangi ülkede verilir? Nobel Ödülleri kaç yılda verilir?

Nobel ödülleri hakkında detaylı bilgiler haberimizde. Her yıl yapılan ödül töreni sonrası Edebiyat, Kimya, Matematik ve birçok alanda verilen Nobel ödülleri hangi ülkede verilir?

Nobel Ödülleri hangi ülkede verilir sorusunun yanıtı haberimizde. Matemetikten Edebiyata, Kimyadan Biyolojiye kadar birçok bilim dalında ödüllerin verildiği Nobel ödülleri hakkında detaylar haberimzide.

NOBEL ÖDÜLLERİ HANGİ ÜLKEDE VERİLİR?

Nobel Ödülü nedir?

Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel Ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

Nobel Ödülü tarihi

Nobel Ödülleri, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından kişiler veya kuruluşlara fizik, kimya, edebiyat, barış ve Fizyoloji veya Tıp alanlarındaki olağanüstü başarılarına verilmektedir.

1895 yılındaki Alfred Nobel'in vasiyeti doğrultusunda, 1896 yılından bu yana Nobel Vakfı tarafından idare edilmekte ve yürütülmektedir. Ekonomi dalında verilen bir başka ödül ise 1968 yılında Sveriges Riksbank ile Merkez bankasının İsveç ekonomisine yapmış olduğu katkılar nedeniyle verilmeye başlanmıştır.