Gündem

Nişantaşı'nda başörtü saldırısında flaş gelişme! O saldırgan tutuklandı

Şişli'de akademisyen Neşe Nur Akkaya'ya başörtü taktığı gerekçesiyle hakaretler savurup darp eden Eray Çakın, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama" ile "silahla kasten yaralama" suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme, savcılığın talebini yerinde bularak, Eray Çakın'ın tutuklanmasına karar verdi.

Nişantaşı'nda bir parkta akademisyen Neşe Nur Akkaya'ya saldırarak yaralayan Eray Çakın, suç duyurusu üzerine gözaltına alınmış ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Saldırıya uğrayan Neşe Nur Akkaya'nın dün savcılık soruşturması kapsamında ifadesinin alınmasının ardından soruşturma derinleştirildi. Çakın  bugün sevk edildiği mahkemece, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama ve "silahla kasten yaralama" suçlarından tutuklandı.

Savcılığa ifade vermek için bugün İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Eray Çakın, bu kez "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama ve "silahla kasten yaralama" suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Mahkeme, savcılığın talebini yerinde bularak, Eray Çakın'ın tutuklanmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, basında ve sosyal medya paylaşımlarında İstanbul'da bir kadına yönelik şiddet vakasıyla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması gereği duyulduğunu bildirdi.

Başsavcılık, 6 Haziran 2021'de Eray Çakın, Neşe Nur Akkaya ve Y.F. arasında yaşanan olay sonrasında "kasten yaralama" suçundan soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şüpheli Eray Ç. hakkında İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol kararı uygulanmıştır. Neşe Nur Akkaya ve Y.F'nin 9 Haziran'da cumhuriyet başsavcılığımızca alınan ifadeleri doğrultusunda Eray Ç. hakkındaki soruşturma, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama' ile 'silahtan sayılan cisimle kasten yaralama' suçundan derinleştirilmiştir. Soruşturma kapsamında Eray Ç. bugün ifadesinin alınmasına müteakip 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama' ile 'silahla kasten yaralama' suçlarından tutuklanma talebiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Soruşturma tüm yönleriyle titizlikle yürütülmektedir."

NİŞANTAŞI'NDA BAŞÖRTÜLÜ SALDIRI

İstanbul Teknik Üniversitesi'de araştırma görevlisi olan Neşe Nur Akkaya Nişantaşı'nda arkadaşlarıyla birlikte bir parkta oturduğu sırada başörtülü olduğu gerekçesiyle saldırıya uğrayarak darp edildi. Eray Çakın isimli şahıs, “Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa’ya gidip oturun” diyerek Nur Akkaya'ya saldırdı. Hastaneden darp raporu alan Akkaya saldırgan şahıstan şikâyetçi oldu, Eray Çakın ifadesinde, Neşe Nur Akkaya’ya saldırdığını itiraf etti ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Akkaya'nın davasında takipçi olacaklarını ve her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

Yorumlar
Günün Videosu
İstanbul'da Kartal merkezli meydana gelen 3.9'luk deprem sonrası paniğe kapılan vatandaşlar kendini sokağa attı. İşte yaşanan panik anları...