Popüler Haberler

Nisan ayında hangi balık yenir? Muftağınızda bulunması gereken balık mevsim tablosu

Mevsiminde tüketilen balık gibisi yoktur. Daha lezzetlidir vev daha sağlıklıdır. Ancak bunu daha keyifli hale getirmek balığı nasıl pişirdiğinizle ilgilidir de. Doğru balık pişirme usüllerini bilmek gerekir. Mutfağınızda bulunması gereken bir balık mevsim tablosuyla hangi balığın hangi mevsim ve ayda tüketilebileceğini bilmeniz ve unutmamanız oldukça kolay olur.

Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek ve mercan'dır. Ancak bu ayda yenebilecek oldukça fazla sayıda balık çeşidi bulunur. 2021 Nisan ayının yaklaştığı bu günlerde akılda bulunması gereken balık mevsim tablosuna sizler için haberimizde yer verdik.

NİSAN AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

2021 Nisan ayının başlamasıyla birlikte bu mevsimde hangi balıkların yenebileceğini öğrenmek isteyenler için hangi balık hangi mevsimde yenir, Nisan aylarında en çok avlanan balık çeşitleri hangileri gibi soruların yanıtlarına yer verdik.

Nisan ayında; Gümüş, Kalkan, Mercan, barbun, levrek ve kefal balığı yenebilir. Kaya Balığı da Nisan ayında en lezzetli halini alır.

DİĞER AYLARDA TÜKETİLEN BALIKLAR

 Kırmızı et ve tavuğa alternatif olarak görülen balık, vitamin vev mineral bakımından diğerlerine göre daha zengindir. Ancak bundan faydalanmanın yolu mevsiminde balık tüketmektir. İşte balık mevsim tablosu...

OCAK Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezazetlerini muhafaza eder. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, minakop boldur. Midyenin mevsimi başlamıştır. Tekir, kırlangıç bolca avlanır.

ŞUBAT Bu ayda Kalkan mevsimi başlar, mayıs sonuna kadar devam eder. Tekir bol çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, derepisisi, minekop, midye lezzetle yenir.

MART Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru ise çiroz olmaya başlar.

NİSAN Kalkan lezzet bakımından yine başta gelir ve en bol zamanıdır. MErcan, levrek, kılıç, kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara göre bu ayda balık daha boldur.

MAYIS İstakoz, levrek, barbunya, dilbalığı, tekir, kılıç, kırlangıç, pavurya, karides, iskorpit zevkle yenir. Kalkan yavrusu ve gelincik çıkmaya başlar.

HAZİRAN Bu ayda balıklar az tutulur, geçici olarak Karadeniz'e yazlığa gitmişlerdir. Dip balıkları da yumurtalarını dökmüş olduklarından dolayı dağınık gezerler. Bu sebeple haziran ayı verimsizdir.

TEMMUZ Sardalyanın mevsimi başlamıştır. Ekim ayı sonuna kadar lezzetini devam ettirir. Tekir, barbunya yine nefasetini devam ettirir. Istakoz, pavurya, böcek bolca çıkar.

AĞUSTOS Çingene palamutu mevsimi açar. SArdalya, kılıç, mercan, sinağrit, ıstakoz ve pavurya yine nefis lezzetlidir.

EYLÜL Sardalya, kılıç nefasetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır. Lüfer, kolyoz, izmarit, kırlangıç bolca çıkar.

EKİM Geçici balıkların yazın Karadeniz'de beslenip Marmara'ya dönüşe başladığı aydır. Bu, balığın her çesidinin bollaşması demektir.

KASIM Ekim ayındaki balıkların bolluğu ve lezzeti devam eder. Pisi'nin en nefis olduğu aydır. Torik akışa başlar, lakerdası yapılır.

ARALIK Uskumru, lüfer, palamut, torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Tekir boldur; hamsinin de tam lezzetli zamanıdır.