Gündem

Nikos Anastasiadis, Türkiye'yi Ruslara şikayet etti!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinden rahatsız olduğu için Türkiye'yi Rusya'ya şikayet etti. Putin ile görüşerek yardım isteyen Anastasiadis'e, 'Gerilimin düşürülmesi için devreye gireceğim' yanıtı geldi. Putin'in konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği sözünü verdiği kaydedildi.

Kıbrıs Rum yönetimi Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, Nikos Anastasiadis'in Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

TÜRKİYE'Yİ RUSLAR'A ŞİKAYET ETTİ

Koushos, Anastasiadis'in Putin'den Türkiye ile süren gerilimde "kişisel olarak devreye girmesini" istediğini açıkladı. Rum liderin Putin'den, "Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de hukuka aykırı eylemlerine son vermesi için ikna etmesini" istediğini söyleyen Koushos, bunun üzerine Putin'in "gerilimin düşürülmesi için devreye gireceğini" ve konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği sözünü verdiğini kaydetti.

PUTİN'DEN DESTEK

Sözcü Koushos, "Putin, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ettiğini ve her zaman farklılıkların uluslararası hukuk ilkeleri zemininde yürütülecek müzakereler yoluyla çözümlenmesine destek verdiğini aktardı" diye konuştu.

RUSYA DETAYLARA DEĞİNMEDİ

Kremlin de Putin ile Anastasiadis'in telefon görüşmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Ancak Rus tarafı açıklamasında, görüşmede "Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve Kıbrıs sorununun çözüm olasılığı dahil, bölgesel konuların ele alındığı" bilgisini paylaşmakla yetindi.