Dünya

New York'ta hava kirliliği kritik seviyeyi aştı! Uyarılar yapıldı!

ABD'nin batısında devam eden orman yangınlarından çıkan duman, ülkenin doğusuna doğru ilerleyerek New York'u sardı. Manhattan'da hava kalitesi endeksi insan sağlığının tehdit altında olduğu belirtilen 100 eşiğini aşarak 157'ye yükseldi. New York'ta hava kalitesi Hindistan'ın Kalküta şehrinden bile daha kötü durumda. Kalp ve astım hastalarına uyarı yapıldı. Orta vadede durum daha da kötüleşecek.

ABD'nin batısını saran orman yangınlarından yükselen dumanlar, doğuya doğru ilerlemeye başlarken hava kalitesini de düşürdü.

New York'a kadar uzanan dumanlar, puslu bir gökyüzünün ortaya çıkmasına neden oldu. Kentin Manhattan bölgesinde hava kalite endeksinin kritik 100 eşiğini aşarak 157'ye yükseldiği belirtildi.

KALKÜTA'NIN HAVASI BİLE NEW YORK'TAN DAHA TEMİZ

Son ölçümle New York'un dünyanın en kötü hava kalitesine sahip kentleri arasında bulunan Peru'nun başkenti Lima'yı ve Hindistan'ın Kalküta kentini geride bırakarak hava kalitesinin en düşük olduğu yerler arasına girdiği belirtildi.

NEW YORK'TA ASTIM VE KALP HASTALARI UYARILDI

Astım ve kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlığı bulunanlara açık hava aktivitelerinden kaçınmaları tavsiyesinde bulunuldu.

BAŞKENT WASHINGTON D.C. DE DUMANA BOĞULDU

Ülkenin batısındaki orman yangınlarından çıkan duman Philadelphia, başkent Washington DC'de de etkili oldu. New York’u saran dumanların önümüzdeki günlerde etkisini yitirmesi beklenirken, gelecek aylarda daha fazla orman yangınının çıkacağı öngörülüyor.

ABD ALEVLERE TESLİM VE OLMAYA DA DEVAM EDECEK

Ulusal Kuruluşlararası İtfaiye Merkezi'ne göre dün itibarıyla ülkenin 13 eyaletinde devam eden 78 büyük yangında 1 milyon 346 bin 736 dönüm alan küle döndü.

Alevlerle mücadele için 20 binden fazla itfaiyeci ve destek personeli görevlendirildi.

 

Kaynak: İHA