Dünya

Netanyahu'dan ateşkes kararı sonrası skandal mesaj

İsrail’in Filistinlilere yönelik hukuk dışı eylemleri ve ağır tahrikleri sonucunda patlak veren çatışmalar sonucunda ateşkes kararı alındı. Ateşkesin ardından ilk kez konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu skandal bir ifade kullanarak, "Ağır bedel ödettik" dedi.

Hamas ile Tel Aviv yönetimi arasında varılan ateşkes sonrası 02:00'de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonlandı. HaberGlobal'in haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Hamas'ın kabul edilemez saldırılarından sonra onlara ağır bedel ödettik" açıklamasında bulundu.

İsrail ordusunun son olarak 17 Mayıs'ta paylaştığı verilerde, Gazze'ye yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 820 hedefin vurulduğu açıklanmıştı.

Hamas ise İsrail'e çatışmaların başladığı tarihten ateşkesin ilan edildiği saate kadar 4 bin 300 roketin fırlatıldığını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, İsrail güçlerinin Gazze’ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle şimdiye kadar en az 75 bin Filistinlinin yerinden edildiğini bildirmişti. Ofis, yerinden edilen 47 bin Filistinlinin Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) ait 58 okula sığındığını belirtmiş, 28 bin 700 kişinin ise bölgedeki diğer Filistinlilerin evlerinde kaldığını açıklamıştı.Ofis, İsrail tarafında ise 2'si çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 796 kişinin ise yaralandığını açıklamıştı.

İsrail 10 Mayıs’tan bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına devam ederken, 11 günün ardından taraflar arasında ateşkes kararı alındı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında yerel saatle 19.00’da toplanan İsrail Güvenlik Kabinesi toplantısı yaklaşık 3 saatin ardından sona ererken, toplantı sonrası Güvenlik Kabinesinin oy birliği ile İsrail-Filistin arasında ateşkes kararı aldığı açıklandı. Ateşkes kararının basına yansımasının ardından Netanyahu'nun Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Güvenlik Kabinesinin İsrail-Filistin arasındaki ateşkesi oybirliğiyle onayladığı doğrulanarak, Mısır'ın karşılıklı ateşkes girişimini herhangi bir koşul olmaksızın kabul edildiği ve daha sonra belirlenecek bir saatte yürürlüğe gireceği aktarıldı. Açıklamada ayrıca, savunma yetkililerinin toplantıdaki oylama öncesi bakanlara İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarına dair elde ettiği askeri başarıları anlattığı ifade edildi.Bir Hamas yetkilisi ise basına verdiği demeçte, İsrail ve Hamas arasında bu gece yerel saatle 02.00’den itibaren "karşılıklı ve eşzamanlı" olarak ateşkesin başlayacağını bildirdi.