Dünya

Netanyahu gitti, Bennett geldi: İsrail, Gazze Şeridi'ni yine bombaladı!

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nde Filistin direniş gruplarına ait iki mevziye hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusu, hava saldırısının Gazze'den İsrail tarafına gönderilen yanan balonlara karşılık olduğunu savundu. Ateşkes sürecindeki ilk saldırı, Binyamin Netanyahu'nun 12 yıllık yönetimine son veren Naftali Bennett'in Başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından gerçekleştirilmiş oldu.

İsrail'de Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ile koalisyon hükümeti kuran Yamina lideri Naftali Bennett, 12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemini bitirerek başbakan olmuştu. Bennett'in göreve gelmesinden iki gün sonra İsrail-Hamas ateşkesi ihlal edildi. İsrail uçakları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda yer alan Muin bölgesinde Filistin direniş güçlerine ait bir mevziyi füzelerle hedef aldı.

Uçaklar ayrıca Gazze'nin güneyindeki Zeytun Mahallesi'nde Filistin direniş güçlerine ait bir mevziyi de bombalarken, Filistin Sağlık Bakanlığı, henüz saldırıda yaralanan olup olmadığına ilişkin açıklama yapmadı.

ATEŞKESTEN SONRA İLK SALDIRI

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, hava saldırısının Gazze'den İsrail tarafına gönderilen yanan balonlara karşılık düzenlendiği ifade edildi. İsrail ordusunun 21 Mayıs'taki ateşkesten bu yana Gazze'ye ilk kez saldırı düzenlediği belirtildi.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta sona ermişti. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere 254 Filistinli hayatını kaybetmişti.

 

Günün Videosu
Türkiye'de 4 gündür farklı noktalarda etkili olan orman yangınlarına ekip göndererek destek olan Azerbaycan'da tüyleri diken diken eden bir olay daha yaşandı. Yangınlarla ilgili haberi ekran başındakilere aktaran Azeri spiker, "Ruhumuzun ne kadar yandığını hissediyorum. İnsanları insanlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ve yine diyorum, Türkiye bizim evimizdir" ifadelerini kullandı. Azeri spikerin bu anlamlı sözleri sosyal medyada gündem oldu.