Neşet Ertaş'ın vasiyeti ortaya çıktı! “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminin çekimleri devam edecek

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen halk ozanı Neşet Ertaş'ın hayatını konu alan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminin çekimleri, Neşet Ertaş'ın ailesinin açtığı dava ile durdurulmuştu. Ailesi, sanatçının hayatının film olmasını istemediğini söyleyerek, bu konuda vasiyetinin olduğunu iddia etmişti. Ancak merhum sanatçının 2011’de CNN Türk’e verdiği röportaj bu tezi çürüttü.

25 Eylül 2012’de aramızdan ayrılan Neşet Ertaş'ın hayatının anlatılacağı 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filminin çekimleri, Neşet Ertaş'ın ailesinin açtığı dava ile durdurulmuştu. Neşet Ertaş’ın gerçek vasiyeti CNN Türk arşivinden çıktı. “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi izleyiciyle buluşmak için gün sayıyor. İşte detaylar...

Dijital Sanatlar Yapımevi, Ertaş’ın hayatını konu alan, Prof. Dr. Erol Parlak’ın aynı isimli kitabından uyarlanan Film için çalışmalara başlamış, fragmanı da geçtiğimiz aylarda izleyiciyle buluşmuştu. Fakat bu süreçte sanatçının ailesi tarafından açılan davayla, çekimler durdurulmuştu.Önceki gün İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi’nde görülen dava, Dijital Sanatlar lehine sonuçlandı ve kararda; sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklama yapılamaz bilgisi yer aldı.

FİLMİN ÇALIŞMALARIN KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİLECEK

CNN Türk arşivinden gün yüzüne çıkan söyleşiye dayanarak verilen kararla, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği filmin yapım çalışmaları kaldığı yerden devam edecek.


NEŞET ERTAŞ'IN AİLESİ ÇEKİMLERİN DURDURULMASI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURMUŞTU

Neşet Ertaş’ın ailesi, Prof. Dr. Erol Parlak’ın kitabının babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmiş, filmin çekimlerinin durdurulması yönünde mahkemeye başvurmuştu. Aile, basına yaptığı açıklamada Neşet Ertaş hayattayken defalarca bu tip tekliflerin geldiğini ancak sanatçının bu konuya asla izin vermediğini belirtmişti.

''GELECEK NESİLLERE ANLATMAK İSTİYORUZ''

Mahkemenin filmin yapımına onay vermesiyle Dijital Sanatlar Yapımevi’nden kararla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Prof. Dr. Erol Parlak’ın büyük usta, son Abdal Neşet Ertaş’ın hayatını anlattığı kitabının tüm haklarını aldık ve kendisinin danışmanlığında filmimizin çekimlerine başladık. Çekimler sırasında yaşananlar ve sansür uygulama girişimleri bizleri çok üzdü. Ancak mahkeme kararı haklılığımızı ortaya çıkarttı. Sanatçının anısına sonsuz saygımızla, Abdal kültürüne yakışır şekilde, kendisini gelecek nesillere anlatmak istiyoruz.”

NEŞET ERTAŞ'IN VASİYETİ...

Neşet Ertaş, 2011 yılında CNN Türk’te yayınlanan “Afiş” programına konuk olmuş ve Nefise Karatay’ın sorularını yanıtlamıştı. Ertaş, kitapla ilgili soruya şu yanıtı vermişti: “Sayın Erol Parlak, 15 sene evvel bana geldi ve ‘kitap çıkartalım’ dedi. Ben de ona, ‘Benim çalıp söylediğim gibi türkülerimin notalarını yazarsan, evet derim’ dedim, o da kabul etti. Türkülerimin tamamını, şiirlerimin tamamını bu kitapta birleştirip gelecek nesile bırakmak istiyoruz.”

Neşet Ertaş'ın vasiyeti ortaya çıktı! “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminin çekimleri devam edecek ile ilgili etiketler Neşet Ertaş Garip Bülbül Neşet Ertaş vasiyet