Kültür Sanat |

Neşet Ertaş 'yorulalı' 4 yıl oldu... Dün geceden beri TT listesinde

‘Bozkırın tezenesi’ olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş vefatının 4'üncü yılında tüm yurtta özlemle anılıyor… Neşet Ertaş vefatından önce “Arkamdan öldü demeyin, yoruldu gitti deyin” demişti

Türk halk müziğinin ve Orta Anadolu Türkmen Abdal Müzik geleneğinin en büyük ozanlarından biri olan, bağlamadaki ustalığı ve eserleriyle derslere konu olan sanatçının hayatı ve eserleri kitap haline getirildi, hakkında belgeseller çekildi.

74 yaşında prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Neşet Ertaş'ın sevenleri, ölümünün 4'üncü yılında ünlü halk ozanını unutmadı.

Neşet Ertaş'ın ismi dün geceden beri Twitter'da "Trend Topic (En çok bahsedilenler)" listesinin başında yer alıyor.

250920161115089457961_3.jpg

PEK ÇOK ETKİNLİK DÜZENLENECEK

Neşet Ertaş'ı anmak için bugün pekçok etkinlik de düzenlenecek. Kırşehir’de Neşet Ertaş’ın hayatını kaybettiği 26 Eylül’de bir dizi etkinlik yapılacak. Bağbaşı Mezarlığı’ndaki mevlit programının ardından bozlak ustasının fotoğraflarından oluşan resim sergisi açılacak. Kültür Merkezi’nde Neşet Ertaş ve yaşamının anlatılacağı konferans düzenlenecek.

'Bozkırın tezenesi' olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş’ın rahatsızlandığı dönemde siparişini verdiği ancak ölümü nedeniyle kavuşamadığı sazı sergileniyor. Kırşehir Yenice Mahallesi’ndeki Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi’nde sergilenen saza, ziyaretçiler büyük ilgi gösteriyor.

Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürü Yıldız Eraslan, bozlak ustası Neşet Ertaş’ın ölümünün üzerinden 4 yıl geçtiğini anımsattı. Ertaş'ın adının yaşatılması için çaba sarf edildiğini belirten Eraslan, Kırşehir Valiliğine ait eski vali konağının Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi’ne dönüştürülerek 2012 yılında hizmete açıldığını kaydetti.

Burada Kırşehir ve Anadolu'nun kültürel değerlerinin sergilendiğini anlatan Eraslan, bir odasının da Neşet Ertaş’a tahsis edildiğini ve onun eserlerinin yaşatıldığını dile getirdi.

"NE YAZIK Kİ BU SAZI ELİNE ALIP ÇALMA FIRSATI BULAMADI"

Eraslan, Neşet Ertaş’ın sürekli çalıştığı İstanbul'daki bir ustaya sipariş verip kavuşamadığı sazının da burada yer aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kültür Evi'nde ozanlar, şairler ve tasavvuf büyüklerinin yanı sıra telli çalgılara da yer verildi. Geçmişten günümüze ne kadar telli çalgı varsa hepsinden birer örnek görme ve onların sesini duyma şansımız var. Bunlar arasında bir tanesi çok özel. Neşet Ertaş'ın rahatsızlandığı dönemde siparişini verdiği, konserlerde çalıp eline almak istediği ama kavuşamadığı sazını sergiliyoruz. Ne yazık ki bu sazı eline alıp çalma fırsatı bulamadı. Takdiri ilahi, nefesi yetmedi."

Eraslan, "Sazlarını yaptırdığı kendi ustası vardı. Ustasıyla bir fotoğrafı da burada var. Kendisi buraya hediye etti. Neşet Ertaş’ın siparişini verip kavuşamadığı sazına sahip çıkarak sergiliyoruz" dedi.