Popüler Haberler |

Nejat Daş 'Bataklık'a saplandı!

Dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçıları arasında gösterilen ve bir dönem cezaevinde de yatan Nejat Daş, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaparken yakalandı. 'Bataklık' operasyonu kapsamında yakalanan Daş, İstanbul'da gözaltına alındı. Daş'ın Türkiye'ye giriş yapmak istediği tırın içerisinde kaçak 300 bin İngiliz sterlini bulundu.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, aldıkları bir ihbar üzerine Kapıkule'den Türkiye'ye giriş yapan ve Almanya'dan gelen tırı takibe aldı.

Tır, polis tarafından İstanbul Büyükçekmece'ye kadar izlendi. Bir süre sonra tırın yanına Nejat Daş geldi. Güvenlik güçleri tır sürücüsü ve Nejat Daş'ı yakalayarak gözaltına aldı.

300 BİN İNGİLİZ STERLİNİ BULUNDU

TIR'da yapılan aramada Türkiye'ye sokulurken Kapıkule Gümrük Müdürlüğü'ne beyan edilmeyen yaklaşık 2 milyon 600 bin TL karşılığı olan 300 bin İngiliz Sterlini bulundu. Tır sürücüsü yapılan ilk sorgulamasında dövizin kendisine ait olmadığını, sadece taşıdığını ve paraların sahibi olarak kendisine bir başka isim söylendiğini beyan etti. Gözaltına alındıktan sonra Edirne'ye getirilen Daş'ın sorgusu Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülmekte. Dövizin kaynağının da araştırıldığı öğrenildi.

NEJAT DAŞ’IN GEMİLERİNE NE OLDU?

Nejat Daş ismi, 1990'lı yıllarda özellikle Akdeniz'in uluslararası sularında yakalanan uyuşturucu gemileri ile gündeme gelmişti.

O dönemde denizde düzenlenen 2 operasyonda, 'Kısmetim-1' ve 'Lucky-S' isimli gemiler güvenlik güçlerince uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle basıldı.

Bu baskınlarla ilgili hakkında soruşturma başlatılan Nejat Daş, Türkiye'den firar etti. Nejat Daş ismi, sonraki yıllarda İspanya'da da uyuşturucu trafiğini yönettiği iddiasıyla gündeme geldi. Daş'ın İspanya'da birkaç defa yakalanarak cezaevine konulup kefaletle serbest bırakıldığı belirtildi.