Gündem |

Necip Hablemitoğlu cinayetinin zanlısı Ukrayna'da yakalandı

Canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılında öldürülen Necip Hablemitoğlu'nun cinayet zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın MİT tarafından Ukrayna'da yakalanarak, Türkiye'ye getirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV-Star TV ortak yayınında, 18 Aralık 2002 yılında Ankara'da öldürülen Necip Hablemitoğlu'nun cinayet zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın Ukrayna'da bulunduğunu ve şu anda Türk yargısına hesap verdiğini açıkladı.

Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın MİT tarafından Ukrayna'da bulunduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

İlk defa bu programda açıklayacağım. Merhum Hablemitoğlu FETÖ'nün devlet içerisindeki kadrolaşma çalışmalarını anlatan Köstebek isimli kitabını yayınlayamadan öldürülmüştü. MİT uzunca bir süredir bu suikastin katil zanlılarından olan Nuri Gökhan Bozkır'ın izini sürüyordu. Bu şahıs kırmızı bültenle aranıyor. 2015 yılından itibaren FETÖ medya organlarına verdiği röportajlarda ülkemiz aleyhine asılsız iddialarda bulunuyor.

İstihbaratımız bu kişinin Ukrayna'da saklandığını tespit etti. Bu şahsın yakalanarak getirilmesi konusunda Zeleneksy'le konuştuk, 'Bu ülkenizdedir, lütfen bize verin' dedik. Bu kişi şu anda ülkemiz yargısına hesap veriyor. İstihbarat teşkilatımızın yakın markajı, muhataplarıyla olan sıkı diyaloglarla bu iş neticelendi.

FETÖ ile irtibatı yanında DEAŞ terör örgütüne silah ve mühimmat temin ettiği bilinen isim. Bu şahsın ülkemize getirilmesi geçmiteki faili meçhul cinayetleri aydınlatma konusundaki kararlılığımızdır. Güvenlik meseleleri bizim için bir bütündür. Her türden terör örgütü ve suç şebekesi ile mücadelemizi sürdüyoruz. Faili meçhul cinayetleri ortaya çıkararak kararlılığımız bakidir. Burada kaçtıkları ülkelerde karanlık odaklarla işbirliği yapan hainlere seslenmek istiyorum; dünyanın neresine giderseniz gidin Türk adaletine hesap vermekten kurtulamayacaksınız. Son nefesinize kadar ensenizde olacağız."

 Akademisyen Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde Ankara'da evinin önünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti.