Dünya

NATO'nun stratejik konsepti değişecek: Hedef Rusya!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, NATO'nun stratejik konseptini değiştireceklerini açıkladı. Halihazırdaki stratejik konseptte, Rusya ‘yapıcı ortak’ olarak tanımlanıyor. Sullivan, Rusya'nın yer aldığı stratejik konseptin, 'bu ülkenin yeni gerçeklere uymadığı' için yeniden kaleme alacaklarını ifade etti

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Rusya ve ABD ilişkileri, Putin'in geçtiğimiz gün yaptığı tanımıyla tarihteki 'en düşük seviye'ye geriledi.

'YENİ GERÇEKLER'

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, NATO'nun ‘yapıcı ortak’ olarak tanımlanan Rusya'nın yer aldığı stratejik konseptini, bu ülkenin yeni gerçeklere uymadığı için yeniden kaleme alacağını ifade etti.

'GÜNCELLEMENİN ZAMANI GELDİ'

Sullivan, İngiltere’den Brüksel’e gittiği uçakta verdiği brifingde, 'En son Stratejik Konsept 2010'da yazılmıştı, söz konusu konseptte diğer şeylerin yanı sıra Rusya, 'yapıcı ortak' olarak tanımlanıyor ve Çin'den neredeyse hiç bahsedilmiyor. Bu nedenle NATO'nun stratejik konseptini güncellemenin zamanı geldi' diye konuştu.

BEYAZ SARAY SİNYALLERİNİ VERMİŞTİ

Daha önce Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, bu yeni stratejik konseptin, 2022'de düzenlenecek zirvede kabul edilmek üzere hazırlandığı, bugünkü zirvede ise ‘müttefiklerin Rusya'nın ‘saldırgan politikasına ve eylemlerine’ karşılık olarak NATO’nun stratejik konseptini gözden geçirmeyi kabul edecekleri’ belirtilmişti.

Günün Videosu
İngiltere'de Basildon şehir merkezinin orta yerinde bir adam yarı çıplak vaziyette trafik ışıklarına bağlandı. Caddeden geçen araçların korna çalarak tepki gösterdiği olaya kimileri kahkahalarla güldü. İlginç olay sosyal medyada paylaşılınca adamın direğe bağlanma nedeni ortaya çıktı. Bakın talihsiz adam neden direğe bağlanmış...