NATO'dan Türkiye'ye teşekkür: Ukrayna ve Rusya'nın görüşmesini kolaylaştırmak için çaba sarf etti

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin diplomasi çabalarına teşekkür etti. Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmak için çaba sarf ettiğini belirten Stoltenberg, müzakerelerden somut bir karar çıkması konusunda belirsizliğin sürdüğüne işaret etti.

Amerikan televizyonu NBC News'e konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk yapmaya çalışan ülkelere ve bütün çabalara teşekkür etti.

Sunucu Chuck Todd'un "Barış görüşmelerinin durumuyla başlayayım. Ne kadar ciddiler ve Türkiye nasıl bir rol oynuyor?" sorusuna Stoltenberg, "Her şeyden önce bunun Başkan Putin'in savaşı olduğunu ve savaşı bitirebileceğini hatırlatmalıyız. Tüm NATO müttefikleri de Rusya'ya bunu yapmaya çağırıyor" dedi.

"TÜRKİYE ÇOK ÇABA SARFEDİYOR"

Yapılan barış müzakerelerini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Stoltenberg, "Birkaç gün önce Türkiye'ye gittim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm" dedi.

Daha sonra savaşın durup ateşkesin ilan edilmesi için çalışan Ankara'nın çabalarını överek, "Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmak için gerçek çaba gösteriyor" dedi.

Stoltenberg, bu veya diğer görüşmelerden herhangi bir somut sonucun çıkıp çıkmayacağının bilinmediğini kaydetti.

ZELENSKİY'NİN UÇUŞU YASAK BÖLGE TALEBİNE BİR KEZ DAHA RET

NATO Genel Sekreteri ayrıca, uçuşa yasak bölge için daha önce verdikleri veto kararını hatırlatarak, "Bu savaşın Rusya-NATO savaşına dönmemesi için elimizden geleni yapacağız. Zira böyle bir durum çok fazla yıkım ve ölüm olur" dedi.

"UKRAYNA DA RUSYA DA TÜRKİYE VE ERDOĞAN'A GÜVENİYOR"

Stoltenberg'ten önce NBC News yayına bağlanan ve görüş bildiren gazeteci Richard Engel ise, Türkiye'nin gösterdiği çaba için şunları söyledi:

"Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte arabuluculuk rolünü ortaya koyan en açık ülke ve lider konumunda. Erdoğan'ın Putin ile bir ilişkisi var. Aynı zamanda ABD ile de Putin konusunda kendisine yardımcı olabilecek gergin ilişkilere sahip. Bu da muhatap olarak ortaya çıkmasına neden oldu. Türkiye aynı zamanda bir NATO üyesi. Mevcut durumda her iki taraf da O'na güveniyor."

NATO'dan Türkiye'ye teşekkür: Ukrayna ve Rusya'nın görüşmesini kolaylaştırmak için çaba sarf etti ile ilgili etiketler Türkiye NATO Rusya Ukrayna jens stoltenberg müzakere diplomasi görüşme