Ekonomi |

Müthiş proje: İstanbul-Antalya arası YHT ile 4 saat olacak!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "İstanbul - Antalya arası YHT ile 4 saate düşecek." dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Köprü yoğunluğu ile artan Mahmutbey trafiği için, “Karayolu tabiriyle şişe başı konumu var. Trafik geliyor ve toplanıyor. Biz İzmir - Seferihisar'da serbest geçiş dediğimiz, araçların direkt takip edildiği, araçların duraksamadığı bir sistem kurduk. Mahmutbey gişeleri için de süreci başlattık. İki ay içinde Mahmutbey gişelerini serbest geçiş haline getireceğiz” dedi.

CNN Türk'te konuşan Arslan, Mahmutbey gişelerindeki trafiğin yüzde 30 rahatlayacağını söyledi. Arslan'ın verdiği diğer bilgiler şöyle:

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden günde ortalama 110 bin araç geçiyor. Osman Gazi Köprüsü'nden günlük ortalama 20 bin araç geçiyor.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ocak ayında tekliflerini alacağız. Marmara'ya bir ring oluşturacağız.

Avrasya Tüneli'ni 20 Aralık'ta açıyoruz ve günlük 120 - 130 bin araç geçişi ön görüyoruz. Tarihi yarımada büyük rahatlama yaşayacak.

İstanbul, metro standartlarına gelmiş, Marmaray'a entegre olmuş banliyö hatlarına 2018'de kavuşacak. Ankara'da Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı 29 Ekim'de açılacak. İstanbul - Antalya arası YHT ile 4 saate düşecek. Haydarpaşa Garı YHT garı olarak kullanılmaya devam edecek.

3. Havalimanı'nın ilk fazını 2018'in ilk çeyreğinde hizmete vermeyi planlıyoruz. 2018'de Gayrettepe'den 3. Havalimanı'na direkt metro ile ulaşılabilecek. Atatürk Havalimanı'nın yerine konut yapılmayacak. Türkiye'ye değer katacak bir şekilde kullanılmaya devam edilecek.

Uzay Ajansı'nın kuruluşu için tüm çalışmalarımız devam ediyor. 2017'de kendi uydumuzu uzaya yollayacağız.

Gayrettepe'den 3. Havalimanı'na 34 kilometre uzunluğunda bir metro hattı yapılacak.