Dünya |

Mutasyonlu korona ile ilgili bir ilk!

Koronavirüs salgını ile mücadele tüm dünyada hız kesmeden devam ederken, üretilen aşılar da insanlara vurulmaya başladı. Aşılar ile tazelenen umutlar, koronavirüste meydana gelen mutasyon haberleriyle yeniden kırıldı. Uzmanlar aşının mutasyonlu koronada da etkili olacağına dikkat çekerken, Rus bilim insanları İngiltere'de görülen mutasyonunun fotoğrafını çekti.

Geçen yıl Çin'de başlayan ve tüm dünyanın hayatına aniden giren koronavirüs, etkisini artırmayı sürdürüyor. Tüm dünya salgında üçüncü dalganın pençesindeyken, koronavirüs ile savaşta en önemli silah olan aşılar da uygulanmaya başladı.

Aşıların çoğu ülkede uygulanmaya başlaması ile normale dönüş umutları da arttı. Fakat İngiltere'de başlayan ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen mutasyon haberleri de endişeleri yeniden artırdı.

ÜRETİLEN AŞILAR MUTASYONLU KORONADA DA ETKİLİ

Dünya, koronavirüsün uğradığı mutasyonun endişesini yaşarken, bilim insanları yaptıkları açıklamalarla yüreklere su serpti.

Pfizer ve BionTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının ardından Rusya'nın ürettiği EpiVakKorona aşısının da mutasyonlu koronavirüs üzerinde etkili olduğu açıklandı.

MUTANT VİRÜSÜN İLK FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Öte yandan, Rusya'da bulunan Vektor Devlet Araştırma Merkezi'nde görevli bilim insanları, koronavirüsün ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyonunun dünyadaki ilk mikroskop fotoğrafını çekti.

Çekilen fotoğrafın, virüsün varyantının yapısal ve başka özellikleri üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar sırasında elde edildiği belirtildi.

TEST SİSTEMİ MUTASYONU DİĞER VİRÜSLERDEN AYIRT ETTİ

Açıklamada, Rospotrebnadzor'a bağlı kuruluşlar tarafından geliştirilen PCR testlerinin yeni mutasyonu tespit edebildiği, Rospotrebnadzor'un Merkez Epidemiyoloji Araştırma Enstitüsü'nün test sisteminin de bu varyantı virüsün mutasyon geçirmemiş formlarından ayırt edebildiği belirtildi.

RUS AŞISI ÜZERİNDE BİR SORUN YARATMADI

Açıklamada, söz konusu mutasyonun Vektor Merkezi'nin geliştirdiği EpiVakKorona aşısının etkinliği üzerinde bir sorun yaratmadığı kaydedildi.