Popüler Haberler

Müşfik Kenter kimdir? Ne zaman öldü?

Usta oyuncu Müşfik Kenter, ablası Yıldız Kenter'in vefatının ardından hayatı birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Yıldız Kenter gibi kardeşi Müşfik Kenter de Devlet Tiyatrosu’nda oyuncusuydu. Peki, Müşfik Kenter kimdir? Ne zaman öldü? Detaylar haberimizde...

Türk tiyatrosunun duayenlerinden Yıldız Kenter'in hayatını kaybetmesinin ardından, aralarında 3 yaş bulunan, Kenter gibi tiyatro oyuncusu olan Müşfik Kenter'in ne zaman öldüğü birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Müşfik Kenter ve Yıldız Kenter, 1960'larda İstanbul'da soyisimlerini taşıyan ‘Kenter Tiyatrosu’nu kurmuştu. Peki, Müşfik Kenter kimdir? Ne zaman öldü? Detaylar haberimizde...

MÜŞFİK KENTER KİMDİR?

Müşfik Kenter 9 Eylül 1932 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası bir diplomat, annesi ise bir İngiliz'dir. Eğitimine İltekin İlkokulu'nda başlayan Kenter, Atatürk Lisesi'nde öğrenim hayatını bıraktı. Daha sonra tiyatrocu ablası Yıldız Kenter ile birlikte Kent oyuncularını kurdu.

1950 senesinde girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden 1955 yılında yüksek bir dereceyle mezun oldu. Kurdukları grupla Anadolu'nun farklı bölgelerini gezerek tiyatro oyunlarını sergilediler. Ayrıca İngiltere, Amerika, Yugoslavya, Almanya, Fransa, Kıbrıs gibi pek çok ülkede sahne aldılar. Tiyatronun yanı sıra sinema oyunculuğuyla da uğraştı. Yerli ve yabancı televizyon filmlerinde de seslendirme yaptı. Müşfik Kenter, 15 Ağustos 2012’de hayatını kaybetti.

Filmleri; Dişi Kurt, Sessiz Harp, Dişi Örümcek, Murtaza, Şeytanın Kurbanları, Sevmek Zamanı, Bozuk Düzen, O Kadın, Üç Arkadaş, Seni Kalbime Gömdüm, Hayallerim Aşkım ve Sen, Kurtuluş, Dar Alanda Kısa Paslasmalar, Amerikalılar Karadeniz'de 2.

Dizileri;

Avrupa Yakası

- Mevlana Aşkı Dansı

- Sessiz Gemiler

- Kapıları Açmak

- Zümrüt

- Şapkadan Babam Çıktı

- Yasemince

- Hayat Bazen Tatlıdır

- Kurtuluş

- Elveda Yabancı

- Geçmiş Bahar Mimozaları

- Ateşten Günler

- Gecenin Öteki Yüzü

- Emekli Başkan

- Çöl Faresi