Popüler Haberler |

Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan kimdir? Başlarına kaç para ödül konuldu?

PKK'lı 3 üst düzey teröristin başına ABD tarafından ödül konuldu. ABD Dışişleri tarafından yapılan açıklamada teröristlerin başına toplamda 12 milyon dolar ödül konduğu açıklandı. Bu teröristlerin kim olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. PKK'nın üst düzey isimleri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan kimdir? Başlarına kaç para ödül konuldu? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Amerika Birleşik Devletleri PKK terör örgütünün üç ismi Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan'ın bulunması karşılığında toplamda 12 milyon dolar ödül verileceğini açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 'Adalet İçin Ödül' (Rewards for Justice) programı dahilinde verilecek ödüllerin miktarı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.  PKK'nın üst düzey isimleri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan kimdir? Başlarına kaç para ödül konuldu? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

 ABD Dışişleri Bakanlığının “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programı kapsamında 3 PKK’lı terörist başının kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü vereceğini açıkladı.

Bakanlık, Murat Karayılan için 5 milyon dolar,

Cemil Bayık için 4 milyon dolar

 Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu.

Adalet için Ödül programının resmi sayfasında teröristlerin fotoğrafları ve kişisel bilgileri ayrıntılı olarak paylaşıldı.

Amerikan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı 3 üst düzey PKK'lı için 'adalet için ödül' programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı. Açıklamada, terörist başı Murat Karayılan'ın başına 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği duyuruldu.
CNN Türk'ten Sena Alkan'ın aktardığı bilgiler şöyle:

ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı Ankara'daydı. 2 gün boyunca temaslarda bulunmuştu.

Temasların sonucunda oldukça önemli bilgiler paylaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı 3 üst düzey PKK'lı içi 'adalet için ödül' programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı.

İlk olarak Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar dolara kadar ödül verilecek.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

"Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak göreve başlamamın ardından Ankara’ya ilk ziyaretimi gerçekleştirmekten büyük mutluluk duydum. İki gün süren ziyaretim kapsamında Türk hükümetinden üst düzey yetkililer, iş dünyasından temsilciler ve milletvekilleri ile bir araya gelerek ülkelerimizi ilgilendiren ve ortak menfaatlerimize ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladım.

Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir.

Son dakika... ABD, 3 PKKlı teröristin başına 12 milyon dolar ödül koydu
ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca yabancı terör örgütü olarak kabul etmiştir. ABD hükümeti, 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca Küresel Terör Unsurları listesine almıştır.

Bu teröristlere ilişkin daha fazla bilgiye Rewards for Justice web sitesinden ulaşılabilir: www.rewardsforjustice.net. Bilgiye sahip herkesi ilgili web sitesi, e-mail adresi (RFJ@state.gov), telefon numarası (+1-800-877-3927) ya da posta adresi (Rewards for Justice, Washington, D.C., 20520-0303, USA) aracılığıyla Rewards for Justice bürosuyla irtibata geçmeye çağırıyoruz. Tüm bilgiler gizli tutulacaktır."

MURAT KARAYILAN KİMDİR?

Murat Karayılan 1954 yılında Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde doğdu. 1979 senesinde PKK'ya katıldı. İlk dönemlerinde Şanlıurfa'da faaliyetler yürüttü. Daha sonra Suriye'ye kaçtı. 1999'da Abdullah Öcalan'ın yakalanmasın ardından da örgütün başına geçti.

CEMİL BAYIK KİMDİR

Cemil Bayık, 1955 yılında Elazığ'ın Keban ilçesinde doğdu. Terör örgütü PKK'nın kurucularından birisidir. Bunun yanında KCK grubunun da konsey üyeleri arasındadır. 1970 yılında Ankara Üniversitesi'nde eğitim gördüğü bir sırada Kemal Pir aracılığıyla Abdullah Öcalan'la tanışmıştır. 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen askeri darbe sırasında yurtdışına kaçtı. Suriye, Lübnan, Kuzey Irak'ta örgüt lehine çalışmalarda bulundu. Daha sonra PKK'nın başkanlık konseyine getirildi. Öte yandan Bayık, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "en çok aranan teröristler" listesinde kırmızı bültenle aranmaktadır. Ayrıca örgüt içerisinde Murat Karayılan ile liderlik mücadelesi içerisindedir.

DURAN KALKAN KİMDİR?

Terör örgütü PKK'nın lider kadrosunda yer alan Duran Kalkan, 28 Ekim 2015 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan en çok aranan teröristler listesinde kırmızı bültenle aranmaktadır.