Magazin |

Müjde Ar annesi Aysel Gürel’i anlattı: 'Paramız yoktu, 6 ay bize mercimek yedirdi'

1980'li yıllarda rol aldığı filmlerle adından söz ettiren 67 yaşındaki usta oyuncu Müjde Ar, "Çekmecem'de Kitap Var" etkinliğine katıldı. Etkinlikte annesi ve Türk müzik tarihinin en önemli söz yazarlarından biri, Türkolog, tiyatro oyuncusu Aysel Gürel'in şiirlerinden oluşan "Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam" adlı kitap üzerine konuşan Müjde Ar, çocukluk yıllarından bahsetti. Ar, "Biz çok parasızlık çektik. Bir gün hiç paramız yoktu, 6 ay mercimek yedik." ifadelerini kullandı.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen "Çekmecem'de Kitap Var" etkinliğine katılan usta oyuncu Müjde Ar, annesi Aysel Gürel'in şiirlerinden oluşan "Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam" adlı kitap üzerine konuştu.

Aysel Gürel’in hayatından kesitlerin yer aldığı belgesel gösterimiyle başlayan etkinlik, duygulu anlara sahne oldu. Müjde Ar, hem annesi Aysel Gürel’in şiirlerinden oluşan “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” adlı kitabı üzerine konuştu hem de annesiyle olan hatıralarını paylaştı.

''AYLARCA MERCİMEK YEDİK''

Annesiyle olan hatıralarını anlatan Müjde Ar, "Biz çok parasızlık çektik. Dedem ölünce onun çok iyi bir maaşı vardı. Bizi döndürüyordu. Tiyatrocu maaşı ne olacak. Yağmur yağar, tiyatro kapanır. Tiyatro olunca mutfakta tencere kaynıyor. Olmayınca her şey duruyor. Bir gün annem, hiç paramız yok biz 6 aydır mercimek yiyoruz, akıllı kadın protein diye bize mercimek yediriyor. Biz sıfıra geldik, bir bakkalımız vardı. Gidiyorduk ufak tefek peynir falan veriyordu sonradan o da vermedi. Annem su saatine giden kurşun boruları kesti. Onları sattı hurdacıya sonra saati kurmaya gelen adam boruları sordu. Annem o adamı da kovdu. Biz yine bir şekilde mercimeği yedik 10-15 gün boyunca" dedi. (İHA)


“Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” isimli kitap, Aysel Gürel’in 60 yıl boyunca biriktirdiği ve ölümünün ardından kızları Müjde ve Mehtap tarafından özenle sandıklarda saklanan el yazması 144 şiir, söz, mektup ve çalışma notlarından oluşuyor.Sitene Ekle