Ekonomi |

Motosiklet sürücüleri dikkat: Yeni dönem bugün başladı! İşte geçiş ücreti...

Avrasya Tüneli, 1 Mayıs'tan (bugün) itibaren motosiklet sürücülerinin de geçişine açıldı. Resmi Gazete'de yayımlanana ilanda tünelden motorlu bisikletler (moped) ile elektrikli skuterlar (e-skuter) ise geçemeyeceği belirtildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da Avrasya Tüneli'nden geçecek motosiklerlerin geçiş ücretlerini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 Buna göre, yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi (Avrasya Tüneli) Projesi kapsamında, 1 Mayıs'tan itibaren azami tasarım hızı saatte 45 kilometre, silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli, sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar ile net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L3, L4, L5 ve L7 sınıfı motorlu taşıtların (motosikletlerin) tünelden geçişine izin verilmesi kararlaştırıldı.

MOTORLU BİSİKLET VE ELEKTRİKLİ SKUTERLAR GEÇEMEYECEK

Öte yandan, motorlu bisikletler (moped) ile elektrikli skuterların (e-skuter) tünelden geçişine izin verilmemesine karar verildi.

 AVRASYA TÜNELİ MOTOSİKLET GEÇİŞ ÜCRETİ BELLİ OLDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrasya Tüneli'nden geçecek motosiklerlerin geçiş ücretlerini açıkladı.

Açıklamada, “Avrasya Tüneli’ni kullanan motosikletlerin tek yön geçişi 05.00-23.59 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde 20,70 TL, 00.00 - 04.59 arasındaki gece tarifesinde ise 10,35 TL olarak ücretlendirilecek. Motosiklet sürücüleri, serbest gişe sistemi bulunan Avrasya Tüneli’nden HGS hesaplarıyla geçiş ödemelerini yapabilecek” denildi.