Ekonomi |

Motorlu taşıtlar vergisi için son gün!

Ticari kazancı basit usulde belirlenen ve ticari kazançlardan oluşan mükellefleri ilgilendiren gelir vergisi beyanname dönemi yarın başlayacak. Kamu alacaklarının tekrar yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında da son başvuru tarihi yarın dolacak. Yapılandırmaya ilişkin peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresi ise 1 Mart olarak belirlendi. Öte yandan bu seneye ait motorlu taşıtlar vergisi birinci taksit ödemesi için tanınan süre de yarın dolacak.

Geliri sadece basit usulde tespit edilen esnaf-sanatkarlar gibi mükellefler, 1 Şubat-1 Mart döneminde yıllık gelir vergisi beyannamelerini verecek.

Beyannamelerini Defter-Beyan Sistemi üzerinden oluşturabilecek olan söz konusu mükellefler, 2020 yılı kazançlarına ilişkin olarak verilecek yıllık beyannameler üzerinden hesaplanan gelir vergisini iki eşit taksitte ödeyecek. 1 Şubat-1 Mart döneminde birinci taksit verilecek. Haziranda ise ikinci taksitin ödenmesi gerekiyor.

Anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden söz konusu vergi ödenebilecek. Basit usulde vergilendirilen mükellef sayısı 808 bin 571 olarak belirlenen Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, bu mükelleflerin 46 bin 560'ı İstanbul'da bulunuyor. Taksici, terzi, ayakkabı tamircisi, berber ve minibüs işletmecisi gibi esnaf ve sanatkarlar, basit usulde vergilendiriliyor.

Basit usulde vergilendirilen mükelleflere bazı kolaylık ve avantajlar da sağlanıyor. Buna göre, söz konusu mükellefler defter tutmuyor, vergi tevkifatı yapmıyor ve muhtasar ile prim hizmet beyannamesi vermiyor. Bu mükellefler, geçici vergi beyannamesi vermiyor ve geçici vergi ödemiyor. Teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisna olduğundan bu mükelleflerce, katma değer vergisi beyannamesi de verilmiyor. Ticari kazançlarına 2020 yılı için 13 bin lira kazanç indirimi yapılacak bu mükellefler, engellilik indiriminden de yararlanabiliyor.

HİZMET ERBABI İÇİN DE BEYANNAME DÖNEMİ

Öte yandan, diğer ücret geliri elde eden hizmet erbaplarının 2021 yılında ödeyeceği gelir vergisinin tarh ve tahakkuk işlemleri de 1 Şubat ile 1 Mart arasında yapılacak. Buna göre, gelirleri basit usulde belirlenen ticaret erbabı yanında çalışanlar, özel hizmetlerde görev yapan şoförler, özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri, gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar gibi hizmet erbabı bulunuyor.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İÇİN SON GÜN

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında da son başvuru süresi yarın dolacak. Söz konusu yapılandırmaya ilişkin peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresi ise 1 Mart olarak belirlendi.

Bu yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisi birinci taksit ödemesi için tanınan süre de yarın sona erecek. Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım-Aralık 2020 dönemine ilişkin geri kazanım katılım payı beyannamesinin verilmesi ve ödemesinin de yarın gün sonuna kadar yapılması gerekiyor.

AA