Dünya

Mossad, Fahrizade'yi öldüren silahı İran'a nasıl soktu?

İranlı bilim insanı ve nükleer programın mimarı olduğu belirtilen Muhsin Fahrizade, Kasım ayında başkent Tahran'da düzenlenen bir suikastla öldürülmüştü. İngiltere merkezli The Jewish Chronicle gazetesi suikastin Mossad tarafından nasıl gerçekleştirildiğini anlatan bir habere imza attı. Bu habere göre, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad, Fahirzade'yi, İran'a parça parça sokulan bir ton ağırlığında ve uzaktan kumandalı silahla öldürüldü..

İngiltere'de yayımlanan The Jewish Chronicle adlı gazetenin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, suikast kararı Mossad'ın 2018'de İran'da yaptığı bir operasyonda ele geçirdiği belgelerden sonra alındı. 

Çünkü o belgelerde Fahrizade'nin nükleer programın arkasındaki asıl isim olduğu tespit edilmişti.

Suikast planı ise, Mart 2020'de uygulamaya sokuldu. Önce bir grup İsrail ajanı, yerel ajanlarla birlikte çalışmak üzere İran'a giriş yaptı.

Hem İsrailliler hem de İranlılardan oluşan 20'den fazla ajanın içinde bulunduğu bir ekip, ilk olarak Fahrizade'yi takibe aldı.

Haberde bilgilerine başvurulan bir kaynak, "Ekip son derece ayrıntılı, dakika dakika bir plan yaptı. 8 ay adamla (Fahrizade) birlikte nefes aldılar, onunla uyandılar, onunla yattılar, onunla seyahat ettiler. Traş losyonu kullanmış olsaydı, tıraş losyonunun kokusunu bile alabilirlerdi." ifadelerini kullandı.

SİLAH PARÇA PARÇA İRAN'A GETİRİLDİ

Fahrizade'nin bir cuma günü Tahran'ın doğusundaki villasına giderken öldürülmesi yönünde karar alındı. 

Bu nedenle rotası, hızı, saati hatta kullandığı kapılar önceden bilinen Fahrizade'nin güzergahı üzerine uzaktan kumandalı ve delillerin yok edilebilmesi için bomba entegre edilmiş bir silah konumlandırıldı.

Patlayıcı dahil bir ton ağırlığındaki suikast silahı da parça parça İran'a getirildi. Yol kenarına park edilmiş bir kamyonetin içine yerleştirilen silah, Fahrizade yaklaştığında onu takip eden ajanlar tarafından uzaktan kumandayla tetiklendi.

Fahrizade 13 kurşunla öldürülürken Mossad ekibi, silahı, entegre bombayla patlatarak olay yerinden uzaklaştı.

Gazeteye konuşan bir kaynak, ajanların tamamının İran'dan çıkmayı başardığını belirtti.

Suikastın ABD'nin müdahalesi olmadan İsrail tarafından gerçekleştirildiği ileri süren ve Washington'a saldırıdan önce küçük bir ipucu verildiğini söyleyen kaynak, Mossad'ın daha fazla suikast planladığını da sözlerine ekledi.

NETANYAHU HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Batılı istihbarat örgütlerinin "İran'ın askeri nükleer programının babası" olarak nitelendirdikleri Fahrizade, 28 Kasım 2020'de düzenlenen suikastla öldürülmüştü.

Fahrizade, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda adını verdiği tek İranlı bilim adamıydı.

İsrailli kaynaklar, Mossad'ın 2018 yılında Tahran'daki nükleer reaktörlerden sorumlu Muhsin Fahrizade'ye suikast girişiminde bulunduğunu ancak başarılı olamadığını açıklamıştı.