Dünya

MOSSAD, ajanlarını Facebook’tan seçiyor!

İsrail Ortadoğu’da etrafı Araplarla çevrilmiş küçük bir ülke. Etrafını çevirenlerin çoğu düşman, bunlara İran’ı da eklersek bu ülkenin hayatta kalması için çok yetenekli bir haber alma teşkilatına ihtiyacı var. O servisin adı Mossad;kimine göre oldukça spekülatif, kimine göre oldukça başarılı. Mossad geçen ay yeni bir çalışma başlattı.

İsrail’in ana istihbarat servisi Mossad, geçen Aralık ayı ortasından beri, Facebook aracılığıyla yeni personel almaya başladı. Aslında Mossad, 1990’lı yıllardan beri İnternet üzerinden “işe alım” yapıyor. Görünüşe göre, bir çok potansiyel Mossad ajanı, Facebook’u birincil İnternet üzerinden hedefe varış yeri olarak görüyor. Mossad web sitesi, adaylık için ayrıntılı bilgi veriyor. Facebook’tan belirlenen potansiyel adaylar oldukça detaylı inceleniyor. Aslında sosyal medya alanı bu iş için oldukça iyi bir hedef. Parlak zekalar potansiyel adaylar seçmek için akıllıca bir seçim. Genç bir hedef tarafında yapılan güzel bir video, genç bir adamı aday yapabilir.

KİMLERİ NASIL ALIYORLAR?

Aranan spesifik becerilerden bazıları dericilik, çok seyahat etmek isteyen bir muhasebeci ve çok özel bir iş yapabilecek yetenekte bir usta marangozdur. Mossad ve diğer büyük istihbarat ajansları, uzun süredir Facebook’u, diğer ülkelerdeki olaylar hakkında bilgi toplamak için kullandılar. Ama Mossad, burada yerel ajanları veya muhbirleri de işe almaya dahil etti.

Mossad, 2011 Arap Baharı ayaklanmalarından bu yana yeni personel alımı yapıyor. Ek olarak, İran’ın tehdidi de devam ediyor. Bir kısım Müslümanların radikalleşmesi Mossad’a daha fazla çalışma yükü getirdi. Mossad da yeni istihdam yöntemleri geliştirerek, sosyal medyayı ajan avlamaya dahil etti.

mossad3

İNGİLTERE NE YAPMIŞTI?

Dünya Savaşı sırasında İngiltere, gazetelerde kelime bulmacaları göndererek, uygun yeni istihbarat görevlilerini devşirmişti. Bulmacaları çözecek olanların cevaplarını görünüşte hükümet dışı bir adrese göndermelerini istemişlerdi. Gazetelerde yayınlanmış bir dizi bulmaca vardı ve hepsini çözmeyi başaranlara “işe” katılmaları istendi. Mossad da aynı temel kavramı kullandı ama bazı sürprizlerle karşılaştı. Yayınlanan bulmacaları tamamlayanların, Mossad’a iş başvurusunda bulunmaları istendi. Daha sonra, bulmacayı tamamlayanların çoğunun istihbarat alanında bir iş istemediği, ancak sadece bulmaca çözmenin keyfini çıkardığı ortaya çıktı! Aynı şey İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de de yaşanmıştı.

Mossad, 2014 yılında yeniden tasarlanan işe alma yönetemini, web sitesinde yayınlanan etkileyici bir şekilde üretilmiş videolar dizisi ile yeniden başlattı. Mossad,işin karakteri dolayısıyle, çok yetenekli elemana ihtiyaç duyar.Örgüt, dikkatle seçilmiş ve yoğun eğitim görmüş az sayıda ve bir çok spesifik işi başarmış bir örgüt. Bu başarısını eleman seçimindeki titizliğine borçlu.

Mossad, her zaman yeni teknolojileri kullanmıştır. 1990’lı yılların sonundan beri bir web sitesi aracılığıyla işe alım yapıyor, ancak erken çabalardan bazılarında sorunlar yaşanıyor. 2002 sonlarında Mossad, göz kamaştırıcı bir işe alım ilanı yayınladı. Web tabanlı ilan çok etkileyiciydi.Sonuç beklendiği gibi olmadı.

2004’te Mossad, web sayfasına bilgi toplama amaçlı bir bölüm daha ekledi. Bu İsraillileri ya da İsrail güvenliğine yardımcı olacak bilgileri sağlayabilecek herkesi davet etti. 2004 web tabanlı çaba ilk 48 saat içinde 350.000’den fazla ziyaretçi aldı. Site ayrıca 2.500’den fazla iş başvurusu aldı. Web’in bu tür kullanımı halen devam ediyor.

1951’DE KURULDU NASIL GELİŞTİ?

Resmi olarak (İstihbarat ve Özel Görevler Enstitüsü) olarak bilinen ve 1951’de kurulan Mossad, 2.000’den az, tam zamanlı çalışanı bulunan küçük bir organizasyondur. İlk birkaç on yılda, Mossad’ın diğer herhangi bir ülkedeki istihbarat ajanslarına göre büyük bir avantajı vardı. 1948’de İsrail’in kurulmasından sonraki ilk yıllarda, dünyanın her yerinden bir milyondan fazla Yahudi, İsrail’e taşındı. Bu, yabancı ülkeleri analiz eden ve gözlemleyen bir örgüt için tam bir aday altın madeniydi. Tüm bu göçmenler, eski ülkelerinin dilini konuşuyor ve yerlileri gibi kültür almışlardı. Bu göçmenlerin binlercesi, yıllar boyunca Mossad’a katıldı ve casus ağları kurmak için doğup büyüdükleri ülkelere döndü. Bu nedenle Mossad, İsrail’in küçük boyutuna rağmen yaptığı işte son derece etkili oldu. Büyük devletler örgütün bu başarısına gıpta etti.Ancak bu öncü nesil artık yaşlanıp gitti. Mossad, uzun zamandır personel standartlarını korumak için yoğun uğraş veriyor.

mossad2

YOĞUN EĞİTİM

1980’lerde Rusya ve Doğu Avrupa’dan gelen büyük göçmen akını, İsrail’e bu ülkelerden uzman Mossad adaylarını sağladı. İsrail için en büyük tehike hala Arap ülkelerinin yanı sıra İran ve Pakistan’tır. Birçok İsrailli ajan adayı hala Arapça konuşmayı öğreniyor, ancak genellikle Filistin lehçelerini bilirler. Her Arap ülkesinde oldukça farklı bir lehçe ve kültürel gelenek ve fark vardır. Bu yüzden Mossad’ın işi oldukça zor.

Nitelikli bir işe alımdan sonra, bu yeni işe tam adapte olmak için yıllarca çaba harcamak ve milyonlarca dolar harcanması gerekiyor. Bir Casusluk ve Karşı Casusuluk ajanı “katsa” yetiştirmek yaklaşık iki yıl alır. Ajanlar, Arap dünyasının askeri ve güvenlik hizmetleri, rapor yazımı ve gizlilikle ilgili iletişim bilgileri hakkındaki kültür ve bilgiyle donatılır. Ajanlara, tabancalarla kendilerini nasıl savunulacağını da öğretmek zorundadır. Yoğun bir çarpışma kursundan geçerler. Bir araba ya da bir restoranda otururken bir saldırı olursa, tabancayla nasıl savaşılacağı öğretilir. Ajanın ateşli silah eğitimi, İsrail operatörleri için diğer ülkelerdeki benzerlerinden çok daha önemlidir. Çünkü İsrail 7/24 sürekli bir savaş halindedir. Ajanlar bir temas sırasında pusuya düşme konusunda diğer benzerlerine göre daha fazla risk altındadır.

PAHALI İŞ

Mossad ajanı insan, zaman ve para bakımından oldukça pahalıdır. Ayrıca, casusluğun kendisi son derece pahalı bir oyundur. Ajanlar sağladıkları bilgi için birçok yerel kaynağa rüşvet veriyor ve sağlanan istihbarat ne kadar iyiyse, fiyat da o kadar artıyor. Kullanılan yabancı kaynaklara binlerce dolar harcanıyor. Kullanılan özel haberleşme araçları, silahlar araçlar hepsi dehşet para hortumlar. İsrail gibi bölgesinde ve dünyanın her yerinde düşmanı bulunan hedef bir ülke. Tüm bunlarla başetmek için; akıllı, zeki, sporcu ve her aracı, her türlü yöntemi kullanabilen ajanlar yetiştiriyor. Bu ajanlar dünyanın her yanında hedef seçilmiş kişilre suikastler düzenleyebiliyor. En büyük desteği kuşkusuz Abi Amerika’nın örgütü CIA! Haberden Mossad, tüm ajanlarını Facebook’tan seçiyor gibi anlaşılmasın. Bulduğu her yerden devşirir, Facebook’u yeni kullanmaya başladı.

Kaynak: www.savunma-istihbarat.com

Yorumlar
Günün Videosu
ABD'de insanlığın örnek alması gereken bir vefa örneği yaşandı. Bir köpek, gölde mahsur kalan karacayı kurtardı. Kurtulan karaca da ertesi gün köpeği ziyarete geldi. Sosyal medyada yayınlanıp viral olan o anlar binlerce beğeni aldı.