Ekonomi

MLP Sağlık Hizmetleri halka arzını tamamladı!

Hisselerinin yüzde 35,01’inin halka arzını tamamlayan MLP Sağlık Hizmetleri (MLP Care) 19 liradan Borsa’da işlem görmeye başladı.

Medical Park ve Liv Hospital’ı bünyesinde barındıran MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) halka arzı tamamlandı. 13 Şubat 2018 tarihi itibariyle Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan kurumun hisselerine yurtiçi ve yurtdışından yüksek kaliteli yatırımcılar ilgi göstermiş, halka arzın büyüklüğü toplam 1 milyar 384 milyon lira seviyesine ulaşmıştı. Bu rakamla MLP Care’in toplam piyasa değeri de 4 milyar lirayı buldu.

Halka arz edilen şirket paylarının yaklaşık yüzde 83,5’i yurtdışı kurumsal, yüzde 8,2’si yurtiçi kurumsal ve yüzde 8,2’si ise yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilmişti.

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong törenine; MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Murat Çetinkaya, MLP Care Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seymur Tarı, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Sancak, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Hale Özsoy Bıyıklı, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Göktekin Dinçerler, MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Onursal, MLP Care Mali İşler Koordinatörü Burcu Öztürk ve AK Yatırım Genel Müdürü Mert Erdoğmuş katıldı.

YABANCILARIN İLGİSİ TÜRKİYE’YE DE GÜVENİ GÖSTERİYOR

Törende konuşan MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muharrem Usta, özellikle yurtdışından gelen talebin kurumun yanı sıra Türkiye ekonomisine olan güvenin de önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı. Muharrem Usta, “Son dönemin en büyük halka arzlarından birini, dünyadaki zorlu piyasa koşullarına rağmen başarı ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışından gelen talep bizi mutlu etti. Halka arzımızda Singapur, Birleşik Krallık, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Kıta Avrupası’ndaki tanınmış, büyük yatırım fonlarının ilgisi ile karşılaştık. Halka açılan hisselerin yüzde 70’inden fazlasının uzun vadeli yatırımcılara dağıtılmasının, MLP Care ile birlikte Türkiye ekonomisine olan güvenin de bir yansıması olduğuna inanıyoruz” dedi.

MLP Care’in hızlı büyüyen bir sağlık kurumu olduğuna işaret eden Muharrem Usta, sağlık alanındaki yatırımlara aynı hızda devam etmek; ekonomiye, istihdama ve Türkiye’nin uluslararası arenada sağlık sektöründeki itibarına katkı sağlamak adına yeni bir adım attıklarını vurguladı. Halka arzla birlikte şirkete 600 milyon liralık bir sermaye artışı sağlandığının altını çizen Muharrem Usta, “Bu artış ile döviz endeksli borçların ödenmesinin ardından, şirketimiz bilançosunu daha da sağlamlaştırarak sürdürülebilir güçlü büyümesini devam ettirecek. 16 binden fazla çalışanımız ve 17 ildeki 29 hastanemizle Türkiye’nin dört bir yanına daha güçlü hizmet götürme fırsatı bulacağız” şeklinde konuştu.

1518513546_MLP_Halka_Arz1

BÜYÜMEDE İKİNCİ PERDE AÇILIYOR

Turkven ortağı ve MLP Care Yönetim Kurulu Üyesi Hale Özsoy Bıyıklı da konuşmasında halka arz ile birlikte MLP Care’in büyümesinde yeni bir döneme girildiğine dikkat çekti. Hale Özsoy Bıyıklı şöyle devam etti: “Turkven olarak potansiyeline inanarak yatırım yaptığımız MLP Care’in sürdürülebilir hızlı büyümesi bizleri gururlandırıyor. 17 hastaneden 29 hastaneye ulaşma yolculuğunda birlikte olduğumuz MLP Care, kurumsal yönetim anlayışı ve deneyimli yönetici ekibi ile sadece ülkemizin değil gelişmekte olan ekonomilerin yıldız sağlık zincirlerinden biri olmaya aday. Halka arzımızla birlikte bilançomuzu güçlendirip büyümede ikinci perdeyi açıyoruz.”

Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "Sağlık alanında önde gelen kuruluşlarımızdan olan MLP Care, Borsa İstanbul Yıldız Pazarı’nda işlem görmeye başladı. Bu sene işlem görmeye başlayan 4. kuruluşumuz olan MLP Care için gerçekleşen bu halka arz neticesinde; Borsamız piyasasında işlem gören şirket sayısı 406'ya yükselmiş, bu şirketlerin piyasa değeri toplamı yaklaşık 900 milyar TL'ye ulaşmıştır" dedi.

MLP CARE HAKKINDA

1993 yılında kulak burun boğaz uzmanı Dr. Muharrem Usta tarafından kurulan MLP Care, kurduğu ulusal ve uluslararası ortaklıklarla 25 yılda tek hastaneden 29 hastaneli bir sağlık zincirine dönüşmeyi başardı.

Özellikle 2014 ve 2017 yılları arasında portföyüne 10 yeni hastane ekleyen şirket, yatak sayısını da 2.635’den 5.330’a çıkardı. Yeni hastane açılışları ve satın almalar ile büyümesini sürdüren MLP Care, 2018 yılının ilk yarısında İstanbul Pendik ve Mersin’de toplam 500 yatak kapasiteli iki yeni hastane açmayı planlamaktadır.

Türkiye’nin yedi bölgesindeki 17 ilde 29 hastanesi ile hizmet veren MLP Care’in 2016 yılı net satışları 2 milyar liranın üzerinde gerçekleşti. Bünyesinde Medical Park, Liv Hospital ve VM Medical Park olmak üzere üç farklı konseptte hastaneleri bulunduran grup, 2 bini doktor, 16 binin üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 2,4 milyonun üzerinde hastaya hizmet veriyor.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.