Gündem |

MİT ve TSK'dan ortak operasyon: Kırmızı kategorideki Nazlı Taşpınar öldürüldü

MİT ve TSK'nın ortak operasyonuyla, PKK/KCK'nın kırmızı kategoride aranan sözde merkez komite üyesi Nazlı Taşpınar, Irak'ın Gara bölgesinde etkisiz hale getirildi.

Terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alan, örgütün en üst yönetim kademesi olan PKK/KCK Merkez Komite Üyesi Emine Erciyes kod Nazlı TAŞPINAR, MİT ve TSK’nın Irak Gare alanında gerçekleştirdiği ortak operasyonla etkisiz hale getirildi.

NAZLI TAŞPINAR KİMDİR?

Nazlı TAŞPINAR, örgüte 1994 yılında katılması akabinde Abdullah Öcalan'dan bizzat eğitim aldı. Eğitimi sonrasında örgüt içerisinde çeşitli yönetim kademelerinde yer alarak ülkemize karşı gerçekleştirilen terör eylemlerini yönetti, özellikle kadın teröristlerin yetiştirilmesinde önemli rol oynadı.

Yurt içindeki faaliyetleri sonrası Irak’ın kuzeyine geçen Nazlı Taşpınar bir dönem örgütün kadın yapılanması olan PAJK genel sorumluluğu yaptı.

Suriye’de bulunduğu dönemde güvenlik güçlerimize karşı gerçekleştirilen eylemlerin talimatlarını veren N. Taşpınar, 2019 yılında örgütün silahlı unsurlarının yönetim merkezi olan Gare alanına geçti.

Örgüt içerisinde kritik görevler üstlenen N. TAŞPINAR son olarak örgütün silahlı faaliyetlerinin yönetildiği HPG Konsey ve kadın yapılanması olan YJA-Star Konsey üyesiydi. Aynı zamanda PKK’nın içinde olduğu ve aşırı sol örgütlerin teşkili ile oluşturulan terör hareketi Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH), yöneticilerindendi.

Örgüt yönetim kademelerinin etkisiz hale getirilmesi yönündeki çalışmalar kapsamında MİT’in takibinde olan Nazlı Taşpınar'ın Gare’de yeri, MİT’in saha ajanları tarafından tespit edildi.
Nazlı Taşpınar, MİT-TSK operasyonuyla Gare’de etkisiz hale getirildi. Daha önce MİT tarafından etkisiz hale getirilen Dalokay ŞANLI’dan sonra N.TAŞPINAR’ın da etkisiz hale getirilmesi ile PKK’nın HBDH üzerindeki etkinliği sınırlandırılmış oldu. Ayrıca N.TAŞPINAR’ın kaybı ile örgütün, kadın yapılanmasının moral olarak yıprandığı öğrenildi.